Unia Europejska powinna niezwłocznie rozważyć zwiększenie skali sekwencjonowania genomu koronawirusa i monitorowania ścieków, w tym z lotnisk - poinformowała w liście do ministrów zdrowia 27 państw członkowskich Unii Europejskiej unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Chodzi o wczesne wykrycie wszelkich nowych wariantów patogenu. Komisarz nakazała czujność w związku ze zniesieniem przez Chiny restrykcji na podróżowanie.
Jak podaje Reuters, komisarz miała przekazać w liście, że Unia Europejska powinna być "bardzo czujna", ponieważ Chiny znoszą ograniczenia epidemiczne w podróżowaniu od 8 stycznia.
Kyriakides poradziła ministrom, aby w trybie natychmiastowym ocenili swoje obecne praktyki dotyczące sekwencjonowania genomu koronawirusa. Napisała, że ważne jest też kontynuowanie lub rozpoczęcie nadzoru ścieków, w tym ścieków z kluczowych lotnisk. Jeśli pojawił się nowy wariant koronawirusa, Unia Europejska musi go wcześnie wykryć, aby móc szybko zareagować - napisała komisarz.
Kraje chcą dodatkowych ograniczeń
List Kyriakides, datowany na 29 grudnia, był następstwem spotkania przedstawicieli krajów UE, unijnych agencji ds. zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu omówienia reakcji na decyzję Chin. Oczekuje się, że unijni eksperci ds. zdrowia spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu - podał Reuters.
Włochy wezwały inne państwa Unii Europejskiej do pójścia w ich ślady i rozpoczęcia testowania podróżnych z Chin pod kątem COVID-19, ale większość krajów członkowskich stwierdziła, że nie widzi takiej potrzeby.
Hiszpania przekazała w piątek, że dołączy do krajów wprowadzających nowe ograniczenia, wymagając od podróżnych z Chin negatywnego testu lub wykazania, że zostali w pełni zaszczepieni. Francja będzie domagała się przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 na mniej niż 48 godzin przed wylotem. Test będzie wymagany w przypadku wszystkich lotów z Chin, w tym lotów z przesiadkami. Ponadto podróżni z Chin również będą musieli nosić maseczki. Francja nie określiła daty, od kiedy będą obowiązywały te zasady, ale ministerstwa zdrowia i transportu zapowiedziały, że opublikują rozporządzenie w tej sprawie i powiadomią państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Także Korea Południowa i Wielka Brytania dołączyły w piątek do rosnącej listy krajów, na której są między innymi USA i Indie, które nałożyły obowiązkowe testy koronawirusowe dla przybywających z Chin.
Tymczasem Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób twierdzi, że obecnie nie zaleca stosowania specjalnych środków wobec podróżnych z Chin.
Źródło: PAP, Reuters