Dziewięć osób zostało straconych w północnokoreańskim Hyesan za nielegalny handel wołowiną. Władze miasta zgromadziły na miejscowym lotnisku mieszkańców i zmusiły ich do oglądania egzekucji. Według świadka egzekucji przyglądało się jej około 25 tysięcy osób.
Publiczną egzekucję, która miała miejsce 30 sierpnia, opisuje Radiu Wolna Azja (RFA) mieszkaniec Hyesan na granicy z Koreą Południową. Według niego przed egzekucją władze wojskowe przeprowadziły godzinną rozprawę przed specjalnym trybunałem wojskowym i ujawniły szczegóły dotyczące przestępstw popełnionych przez każdą z osób.
- Następnie siedmiu mężczyzn i dwie kobiety, którzy zostali przywiązani do drewnianych pali, zostało straconych przez strzelców wojskowych - powiedział jeden z mieszkańców. - Zostali zastrzeleni za zabicie i sprzedaż ponad 2100 państwowych krów od 2017 roku do lutego tego roku - dodał.
Jak podają świadkowie, wśród straconych był szef stacji kwarantanny weterynaryjnej prowincji Ryanggang, sprzedawca w prowincjonalnym biurze zarządzania handlem, urzędnik gospodarstwa rolnego, kierownik restauracji w Pjongjangu oraz młody student, który podczas służby wojskowej pełnił służbę w punkcie kontroli bezpieczeństwa na drodze do Pjongjangu. Grupa miała rozprowadzać mięso na rynkach i w firmach, w tym w restauracji w stolicy Pjongjangu.
Zakłady pracy zamknięto, zmuszono ludzi do oglądania egzekucji
RFA przypomina, że za każdym razem gdy dochodzi do publicznej egzekucji, rząd zazwyczaj wymaga, aby świadkami byli możliwie wszyscy mieszkańcy okolicy.
Tak samo było w ubiegłą środę – relacjonują mieszkańcy – fabryki, farmy i targowiska w Hyesan zostały zamknięte, a "wszyscy w wieku od 17 do 60 lat, którzy mogą chodzić", otrzymali nakaz uczestnictwa. Ludzi "było wystarczająco dużo, aby zapełnić całe pasmo górskie" – powiedział informator stacji RFA, oceniając liczbę osób na 25 tys. Tłum był otoczony przez policję, żołnierzy i innych pracowników ochrony.
Z raportu południowokoreańskiej organizacji Transnational Justice Working Group z 2021 r. wynika, że od przejęcia władzy przez Kim Dzong Una do 2018 r. wykonano co najmniej 27 publicznych egzekucji. RFA przypomina także o wielu egzekucjach przeprowadzonych w ostatnich latach na ludziach oskarżanych o dystrybucję południowokoreańskich filmów czy o praktyki religijne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock