Korea Północna testuje rakiety. G7 wzywa do "zdecydowanej reakcji"

Źródło:
PAP

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi podjąć "poważne działania" w odpowiedzi na ostatnie wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Koreę Północną - oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7, czyli Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Reżim w Pjongjang wystrzelił w tym roku ponad 30 pocisków różnego rodzaju.

"Działania Korei Północnej wymagają zjednoczonej i zdecydowanej odpowiedzi społeczności międzynarodowej" - oświadczyli w niedzielę ministrowie Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch, których treść komunikatu zacytowała agencja Reutera.

Szef MSZ Korei Północnej krytykuje sekretarza generalnego ONZ

Minister spraw zagranicznych Korei Północnej w poniedziałek oskarżył sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o sprzymierzenie się ze Stanami Zjednoczonymi i niezachowanie bezstronności i obiektywizmu.

- Ostatnio często brałem sekretarza generalnego ONZ za członka Białego Domu USA lub jego Departamentu Stanu - oświadczył szef północnokoreańskiego MSZ Choe Son Hui, którego wypowiedź cytuje w poniedziałek Agencja Reutera.

Wystrzelili w tym roku ponad 30 rakiet

Korea Północna przeprowadziła w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii. Reżim w Pjongjang wystrzelił w tym roku ponad 30 pocisków różnego rodzaju, ale test międzykontynentalnej rakiety balistycznej przeprowadzono po raz drugi. Poprzedni datowano na 3 listopada. Wielu ekspertów uważa, że Korea Północna zakończyła przygotowania do nowej próby jądrowej - siódmej z kolei i pierwszej od 2017 roku.

Autorka/Autor:FC//now

Źródło: PAP