Pociski balistyczne na chińskich ciężarówkach. W Pekinie się tłumaczą


Na defiladzie wojskowej w Pjongjangu, zorganizowanej z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena, zaprezentowano nowy typ pocisków balistycznych o nazwie Pukguksong. Zostały umieszczone na samochodach chińskiej produkcji.

Agencja Reutera podała, że podczas sobotniej parady wojskowej ulicami Pjongjangu przejechało sześć pocisków typu Pukguksong. To rakiety balistyczne przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych. Umieszczono je na ciężarówkach chińskiej produkcji, co zdaniem agencji może sugerować, że chińskie firmy nie respektują zakazu handlu z Koreą Północną.

Logo producenta

Na podstawie zdjęć z sobotniej defilady zidentyfikowano samochody jako chińskie na podstawie logo "Sinotruk" widoczne na ich maskach. Reuters przypomina, że podczas zeszłorocznej parady ciężarówki Sinotruk HOWO były wykorzystane do prezentacji nowych systemów artyleryjskich.

Przedstawiciel chińskiego producenta, który w wypowiedzi dla agencji występuje jedynie jako Gu, oświadczył, że według jego informacji w ciągu minionego roku firma nie prowadziła żadnych interesów z Koreą Północnych.

- Być może trafiły do Korei Północnej przed wprowadzeniem sankcji, a Koreańczycy samodzielnie je zmodernizowali - dodał Gu.

Od 2006 roku do Korei Północnej nie można eksportować sprzętu wojskowego. Byłoby to niezgodne z sankcjami ONZ. Pojazdów tak zwanego podwójnego wykorzystania, przeznaczonych zarówno dla wojska, jak i do celów cywilnych, nie obowiązują ścisłe regulacje.

Według raportu ONZ w 2010 roku północnokoreańskie ministerstwo leśnictwa zapewniało stronę chińską, że zakupione od nich ciężarówki przeznaczone są jedynie do transportu drewna.

Prezentacja pocisku

Kolejny zaprezentowany w sobotę pocisk balistyczny zamontowano na północnokoreańskiej ciężarówce wyposażonej w opony chińskiej produkcji "Triangle Group".

Przedstawiciel firmy cytowany przez agencję Reutera twierdzi, że mogły trafić do Korei Północnej z innego źródła.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: