Parlament Korei Północnej podjął decyzję o zerwaniu wszystkich porozumień gospodarczych z Koreą Południową. Agencja Reutera ocenia, że decyzja ta ma związek z ciągłym pogarszaniem się stosunków obu krajów.
Najwyższe Zgromadzenie Ludowe Korei Północnej zagłosowało w środę za zerwaniem wszelkich porozumień gospodarczych z Koreą Południową. Pjongjang zdecydował także o zniesieniu specjalnej ustawy o funkcjonowaniu projektu turystycznego na górze Kumgang.
Agencja Reutera wskazuje, że wycieczki na malowniczą górę na północ od wschodniej granicy między krajami były symbolem współpracy gospodarczej, która rozpoczęła się w okresie zaangażowania obu Korei w dialog na początku XXI wieku i przyciągnęła prawie dwa miliony turystów z Korei Południowej.
Projekt został zawieszony w 2008 roku po tym, jak południowokoreański turysta, który zabłąkał się w strefie zamkniętej, został śmiertelnie postrzelony przez północnokoreańskich strażników.
Seul wycofuje się ze strefy przemysłowej Kaesong
Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej, które zajmuje się stosunkami z Pjongjangiem, stwierdziło, że działanie Północy "nie jest zaskakujące i jedynie pogłębi jej izolację".
W raporcie północnokoreańskiej rządowej agencji KCNA wspomniano o specjalnym prawie regulującym inny duży wspólny projekt gospodarczy - strefę przemysłową Kaesong, w której w szczytowym okresie znajdowały się fabryki 125 południowokoreańskich firm zatrudniających 55 tysięcy północnokoreańskich pracowników.
Strefa przemysłowa została zamknięta w 2016 roku, kiedy Seul zawiesił projekt po piątej próbie nuklearnej Korei Północnej i wystrzeleniu rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.
Agencja Reutera przypomina, że w styczniu Korea Południowa zamknęła państwową fundację wspierającą rozwój i funkcjonowanie strefy przemysłowej Kaesong, co wówczas uznano za sygnał, że zdaniem Seulu wznowienie projektu jest mało prawdopodobne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Caminhos me Levem / Shutterstock