Kim Dzong Un pokazał się z córką na bankiecie z okazji 75. rocznicy sił zbrojnych Korei Północnej

Źródło:
PAP

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un pokazał się publicznie w towarzystwie córki w czasie bankietu z okazji 75-lecia północnokoreańskiej armii, gdzie wychwalał "absolutną siłę" i "nieodpartą potęgę" kraju - podały w środę państwowe media.

Obserwatorzy spodziewają się, że z okazji rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) w nocy ze środy na czwartek w Pjongjangu odbędzie się parada wojskowa, na której dysponujący bronią jądrową reżim może zaprezentować nowe rodzaje uzbrojenia.

Na zdjęciach opublikowanych przez państwową północnokoreańską agencję prasową KCNA widać dziewczynkę towarzyszącą Kimowi i jego żonie Ri Sol Dzu. Według komentatorów jest to prawdopodobnie ich drugie dziecko, Kim Dzu Ae, które może mieć dziewięć lub dziesięć lat.

Kim Dzong Un z córką KCNA

KCNA nie podała imienia dziewczynki, ale określiła ją jako "szanowaną córkę" przywódcy. Wcześniej oficjalna prasa używała w stosunku do niej przymiotnika "ukochana" - przypomina południowokoreańska agencja Yonhap.

Państwowe media KRLD pokazały dziewczynkę po raz pierwszy w listopadzie 2022 roku, gdy razem z Kimem przyglądała się próbie rakietowej. Według ekspertów przywódca pojawia się publicznie z córką, by dać do zrozumienia, że nie zamierza rezygnować z broni nuklearnej, w której najwyraźniej widzi gwarancję utrzymania dynastycznych rządów swojej rodziny - podała agencja AP.

Przed listopadem 2022 roku media Korei Północnej nie potwierdzały, że przywódca kraju ma dzieci. Według południowokoreańskiego wywiadu Kim i Ri, którzy pobrali się w 2009 roku, mają ich troje: dwie córki i syna, urodzonych w 2010, 2013 i 2017 roku.

Kim o "nieodpartej potędze" swojej armii

Podczas bankietu Kim wygłosił przemówienie do oficerów, w którym ocenił, że północnokoreańska armia "może być w stanie wypełnić nakaz czasów i historii jako najsilniejsza armia na świecie". Jego zdaniem KRLD "nareszcie rozwinęła wielką i absolutną siłę", a jej armia posiada "nieodpartą potęgę".

Kim Dzong Un z córką i żoną Ri Sol DzuKCNA

We wtorek KCNA poinformowała, że najwyższy organ zarządzający armią planuje "rozszerzenie i intensyfikację" ćwiczeń wojskowych, aby "bardziej rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny". Wcześniej Pjongjang groził "najostrzejszą reakcją" na zapowiedź powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej.

W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, wystrzeliwując około 70 pocisków balistycznych. Kim zapowiedział "wykładnicze zwiększenie" arsenału nuklearnego, a obserwatorzy obawiają się, że reżim dokona wkrótce swojej siódmej próby broni jądrowej.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA