Rosyjski parlament zaakceptował umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi"

Aktualizacja:
Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters, Interfax

Wyższa izba rosyjskiego parlamentu - Rada Federacji - poparła jednogłośnie ratyfikację umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi" w ukraińskim Donbasie - doniecką (DRL) i ługańską (ŁRL). Wcześniej to samo zrobiła Duma Państwowa, również jednomyślnie. Tego samego dnia umowy ratyfikował prezydent Władimir Putin - donosi agencja TASS.

Deputowani do Dumy Państwowej opowiedzieli się za tym, by umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi" weszły w życie jeszcze we wtorek. Głosowanie w izbie niższej rosyjskiego parlamentu przebiegało w kilku etapach i po ostatnim z nich deputowani bili brawo, wstając z krzeseł. Później jednogłośnie umowy poparła wyższa izba rosyjskiego parlamentu - Rada Federacji.

Jak podaje agencja TASS, po południu we wtorek dokumenty ratyfikował prezydent Rosji Władimir Putin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej tego dnia traktaty o współpracy, przyjaźni i wzajemnej pomocy z Rosją ratyfikowały samozwańcze parlamenty w Doniecku i Ługańsku.

Założenia traktatów o współpracy, przyjaźni i wzajemnej pomocy

Nie jest jasne, o jakich granicach separatystycznych "republik ludowych" jest mowa w dekretach o uznaniu ich niepodległości. Tymczasem dokumenty, które oba te regiony, DRL i ŁRL, nazywają swoimi konstytucjami, głoszą, że uważają one za swe terytorium całe obszary ukraińskich obwodów: donieckiego i ługańskiego według stanu z początku 2014 roku. Jednak nie wszystkie te terytoria są pod faktyczną kontrolą separatystów - ich część kontrolują siły ukraińskie.

Umowy zawarte są na 10 lat z możliwością automatycznego przedłużenia. Tekst porozumień głosi, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. Strony umów mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach. Walutą na terenie DRL i ŁRL będzie rubel rosyjski.

Rosja, DRL i ŁRL planują "współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej", wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim "ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw".

Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej.

Rosyjska Duma PaństwowaShutterstock

Dekrety podpisane przez Władimira Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu separatystycznych republik w Donbasie - donieckiej i ługańskiej - w poniedziałek późnym wieczorem. Zarządził także wprowadzenie do obszarów pozostających poza kontrolą Kijowa "rosyjskich sił pokojowych" w celu "podtrzymania pokoju".

Putin podpisał także z przywódcami samozwańczych republik, Denisem Puszylinem i Leonidem Pasecznikiem, traktaty o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

Putin podpisuje dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w DonbasiePAP/EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

- Proszę Zgromadzenie Federalne Federacji Rosyjskiej o poparcie tej decyzji, a następnie ratyfikację traktatów z obiema republikami – dodał Putin w poniedziałkowym wystąpieniu, transmitowanym na żywo przez telewizję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Umowy Władimira Putina z separatystami w Donbasie. Co przewidują

Ławrow: w traktatach gwarantujemy zapewnianie bezpieczeństwa republik ludowych

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że prawo do suwerenności powinno być respektowane tylko wobec państw, które reprezentują cały naród żyjący na jego terytorium. - Myślę, że nikt nie może twierdzić, że reżim ukraiński, poczynając od zamachu stanu z 2014 roku, reprezentuje cały naród mieszkający na terenie państwa ukraińskiego - oznajmił Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija24.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

W tym samym wywiadzie Ławrow podkreślił, że Rosja będzie "zapewniać bezpieczeństwo" tzw. republik ludowych w Donbasie, których niepodległość uznała w poniedziałek. - Podpisane są umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i tymi nowymi państwami, w których gwarantujemy zapewnienie ich bezpieczeństwa. Myślę, że wszyscy to rozumieją - powiedział minister.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości