Konflikt Rosja - Ukraina. Reuters: Władimir Putin zgromadził 70 procent sił potrzebnych do pełnoskalowej inwazji

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosja na granicy z Ukrainą zgromadziła 70 procent sił potrzebnych jej zdaniem do przeprowadzenia pełnoskalowej inwazji - pisze agencja Reutera, powołująca się na dwóch amerykańskich urzędników. Źródła agencji zaznaczają, że Moskwa wciąż wysyła oddziały na zachód. To już co najmniej 83 batalionowe grupy taktyczne.

Informacje o zgromadzeniu 70 procent wojsk potrzebnych do pełnoskalowej inwazji to szacunki opierające się na danych wywiadowczych. Ze względu na wrażliwość informacji, urzędnicy, którzy zachowali anonimowość, nie sprecyzowali w jaki sposób oszacowano obecne możliwości rosyjskich sił.

Zdaniem urzędników, w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba rosyjskich batalionowych grup taktycznych na ukraińskiej granicy wzrosła z 60 do 83, a kolejnych 14 jest w trakcie przerzutu z Rosji.

Batalionowe grupy taktyczne (BGT) to główne jednostki stanowiące o sile rosyjskich wojsk lądowych. Każda BGT może liczyć około tysiąca żołnierzy i nawet kilkaset sztuk wojskowego sprzętu.

OGLĄDAJ W TVN24 GO. Widmo wojny. Dramat w Ukrainie

Źródła agencji Reutera przekazały również, że ewentualna inwazja może być powiązana z maksymalnym zamarznięciem gleby, które - wynika z prognoz - zostanie osiągnięte 15 lutego i utrzyma się do końca marca. Pozwoliłoby to siłom rosyjskim na operowanie w terenie ciężkim sprzętem.

Amerykańscy urzędnicy przekazali, że zdaniem władz w Waszyngtonie Rosja może zdecydować się na inne rozwiązanie niż pełnoskalowa inwazja, w tym między innymi na ograniczone wtargnięcie. Stany Zjednoczone są zdania, że prezydent Władimir Putin nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji - dodali rozmówcy Reutera, którzy mieli zaznaczyć, że gdyby doszło do inwazji w kierunku Kijowa - stolica Ukrainy mogłaby upaść po kilku dniach.

Jeden z urzędników przedstawił także szacunkową liczbę ofiar ewentualnej pełnoskalowej inwazji. Po stronie ukraińskiej mogłoby zginąć od 5 do 25 tysięcy żołnierzy, a po rosyjskiej od 3 do 10 tysięcy. Szacuje się, że wojna mogłaby pochłonąć życie od 25 do 50 tysięcy cywilów. Konflikt mógłby skłonić miliony Ukraińców do opuszczenia kraju – dodał, cytowany przez agencję Reutera.  

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP

"FT": Rosja może przeprowadzić ćwiczenia nuklearne

Tymczasem w sobotę "Financial Times" doniósł, że w USA panuje przekonanie, iż Rosja zamierza przeprowadzić w tym miesiącu duże manewry wojskowe związane z bronią nuklearną. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley i szefowa wywiadu Avril Haines powiedzieli w czwartek członkom Izby Reprezentantów, że prezydent Rosji Władimir Putin planuje ćwiczenia w połowie lutego – przekazał "FT" doradca w Kongresie USA, mający wiedzę na temat tego spotkania za zamkniętymi drzwiami.

Rosja zwykle jesienią przeprowadza swe doroczne ćwiczenia nuklearne, które obejmują testowe odpalanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych z lądu, morza i powietrza. USA uważają jednak, że Putin postanowił przesunąć je w tym roku na wcześniejszy termin, by zademonstrować swą siłę, gdyby zdecydował się na inwazję na Ukrainę.

Potencjał militarny Rosji i UkrainyPAP

Konflikt Rosja - Ukraina

Według danych ukraińskiego ministerstwa obrony w pobliżu granicy rozmieszczono ponad 127 tysięcy żołnierzy, z których 21 tysięcy stanowią żołnierze sił powietrznych i marynarki wojennej. Rosja ogłosiła w grudniu 2021 roku żądania, nazywane przez nią gwarancjami bezpieczeństwa, których spełnienia domaga się od państw zachodnich. Chodzi m.in. o gwarancje nierozszerzania NATO na wschód oraz wycofanie sił NATO z krajów wschodniej flanki Sojuszu.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: