"Walka musi się natychmiast zakończyć". Zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ

Źródło:
PAP

W niedzielę odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Szef MSZ Autonomii Palestyńskiej oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne i apartheid, natomiast izraelski ambasador zarzucił Hamasowi celowe dążenie do spowodowania jak największej liczby ofiar cywilnych. Dyplomatyczne starania o zaprzestanie walk nie przyniosły dotąd rezultatów.

Niedzielne obrady były pierwszym publicznym posiedzeniem Rady w sprawie najnowszej eskalacji między Izraelem i Hamasem po dwóch niepublicznych spotkaniach. Także tym razem RB ONZ nie wystosowała wspólnego stanowiska wobec sprzeciwu USA, które obawiały się, że zaszkodzi to zakulisowym wysiłkom dyplomatycznym w celu doprowadzenia do zawieszenia broni.

Podczas wirtualnego spotkania wysłuchano przedstawicieli strony palestyńskiej oraz Izraela, którzy wymieniali się oskarżeniami o zbrodnie wojenne i narażanie życia cywilów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef palestyńskiej dyplomacji: brak mi słów na opisanie działań Izraela

Szef palestyńskiej dyplomacji Rijad al-Maliki apelował do społeczności międzynarodowej o potępienie Izraela, twierdząc, że "brak mu słów" na opisanie działań przeciwnika. Powiedział, że to Izrael jest winny obecnemu kryzysowi, nawiązując do interwencji policji w jednym z najświętszych miejsc islamu, meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, gdzie doszło do starć z arabskimi demonstrantami.

Czytaj więcej: "W Gazie giną cywile, Izrael zaś, nie Hamas, ponosi koszty wizerunkowe swoich działań". Felieton redaktora naczelnego TVN24 BiS Jacka Stawiskiego

- Czy Izrael spodziewał się, że może atakować najświętsze miejsce, meczet Al-Aksa, w najświętszym miesiącu, ramadanie? Czy oczekiwał, że Palestyńczycy będą potulnie czekać, aż zostaną wyrzuceni z domów, rodzina po rodzinie? - pytał dyplomata. Oskarżył przy tym Izrael o prowadzenie polityki apartheidu oraz o zbrodnie wojenne podczas bombardowania gęsto zaludnionej Gazy.

Izrael podejmuje "bezprecedensowe kroki"

Izraelski ambasador przy ONZ Gilad Erdan odpowiadał, że Izrael podejmuje "bezprecedensowe kroki", by unikać ofiar cywilnych, podczas gdy Hamas, rządzący Strefą Gazy radykalny ruch palestyński, dąży do jak największej ich liczby, używając cywili jako "ludzkich tarcz". Oskarżył też islamistów o celowe wykorzystanie napięć w Jerozolimie do "rozpoczęcia tej wojny".

USA "pracują bez wytchnienia" nad rozmowami w sprawie rozejmu

Pozostali uczestnicy spotkania wzywali do zawieszenia broni w trwającej od poniedziałku wymianie ognia. Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield oznajmiła, że USA "pracują bez wytchnienia" nad rozmowami w sprawie rozejmu i zaoferowała wsparcie Stanów Zjednoczonych, "jeśli strony będą dążyć do zaprzestania przemocy". Jednocześnie Waszyngton zablokował inicjatywy przyjęcia wspólnego stanowiska w sprawie kryzysu proponowane przez Norwegię, Tunezję i Chiny. Chiny, które sprawują przewodnictwo w Radzie, skrytykowały "obstrukcję" ze strony USA i wezwały Waszyngton do "przyjęcia sprawiedliwego stanowiska".

"Walka musi się natychmiast zakończyć"

W niedzielę król Jordanu Abdullah oświadczył, że jego państwo jest zaangażowane w "intensywną dyplomację" w sprawie przerwania konfliktu, choć jednocześnie szef jordańskiej dyplomacji ostrzegł Izrael, że eskalacja przemocy może wywołać szerszy konflikt w regionie. W podobnych rozmowach uczestniczą też między innymi USA, Egipt i Katar.

W niedzielę o konflikcie izraelsko-palestyńskim rozmawiali też telefonicznie minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan Al Saud z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres napisał w mediach społecznościowych, że "walka musi się natychmiast zakończyć".

Najtragiczniejszy dzień od początku eskalacji napięcia

Mimo tych wysiłków i wezwań do zaprzestania działań wojennych premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że operacje przeciwko Hamasowi są kontynuowane "z pełną mocą" i "mogą jeszcze potrwać", bo Izrael chce zmusić islamistów do zapłacenia wysokiej ceny za ostrzał rakietowy. Niedziela była też najtragiczniejszym dniem w obecnej eskalacji napięć - w izraelskich nalotach na Gazę tego dnia zginęło 42 Palestyńczyków, w tym dzieci.

Izrael i Palestyńczycy PAP

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP