"Kommiersant": Rosja odda Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej


Rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że przed szczytem czwórki normandzkiej, który odbędzie się 9 grudnia, Rosja odda Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Według doniesień rosyjskiego dziennika "Kommiersant", podjęto już zasadniczą decyzję o zwrocie okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku, a rozmowy na ten temat znajdują się na końcowym etapie.

Uzgadniany jest termin i dokładne miejsce przekazania okrętów - podał "Kommiersant", powołując się na dwa źródła. Dziennik nie sprecyzował bliżej tych źródeł.

Rosja odda okręty bez broni. Uzbrojenie, dokumenty i sprzęt służący do łączności pozostaną w Rosji, jako dowody rzeczowe w sprawie karnej wszczętej po incydencie przez tamtejszych śledczych. Dotyczy ona naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej.

"Kommiersant" podał również, że źródła w administracji państwowej Rosji potwierdzają doniesienia, iż spotkanie czwórki normandzkiej odbędzie się 9 grudnia.

Na początku listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów i przesłało w tej sprawie notę z żądaniem wskazania miejsca i czasu ich przekazania.

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie i Morze CzarneMapy Google, tvn24.pl

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Pod koniec listopada 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy.

Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

W maju Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu nakazał Rosji uwolnić marynarzy oraz oddać okręty.

Rosja nie wykonała tego orzeczenia. Marynarze odzyskali jednak wolność we wrześniu, w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych.

Kryzys w Cieśninie KerczeńskiejPAP/Reuters

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Ministry of Defense of Ukraine

Tagi:
Raporty: