Rzeczniczka Komisji Europejskiej o "długiej liście udanych i nieudanych prób zabójstw w Rosji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw zagranicznych Nabila Massrali stwierdziła, że w Rosji mamy do czynienia z "długą listą udanych i nieudanych zabójstw wymierzonych w krytycznych i niezależnych polityków i dziennikarzy".

- Niestety, mamy długą listę udanych i nieudanych prób zabójstw wymierzonych w krytycznych i niezależnych osób w Rosji, w tym polityków i dziennikarzy. Wiele tych spraw nie było przedmiotem śledztwa, pozostają one nierozwiązane, a winowajcy nie zostali postawieni przed obliczem wymiaru sprawiedliwości – oświadczyła Nabila Massrali, odpowiadając na pytanie, czy wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell zgadza się z prezydentem USA Joe Bidenem w ocenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biden w środę w wywiadzie dla telewizji ABC News odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa, że prezydent Rosji jest "zabójcą". Zapewnił też, że Putin zapłaci za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa.

- Ostateczną odpowiedzialność za działania i politykę władz Rosji ponosi Władimir Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej – podkreśliła przedstawicielka Komisji Europejskiej. Wśród tych działań wymieniła próbę zabójstwa lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki Julii, "nielegalne działania (Rosji) na Ukrainie" i "odgrywanie oczywistej roli w innych konfliktach zarówno na terytorium państw sąsiedzkich UE, jak i w innych miejscach".

Zarówno Nawalnego, jak i Skripala próbowano otruć z użyciem bojowej substancji typu nowiczok. Obydwaj przeżyli ataki.

Otruci politycy, dysydenci i szpiedzyMaciej Zieliński/PAP

Najgłośniejszym przypadkiem śmierci oponenta władz Rosji z powodu otrucia była sprawa byłego podpułkownika Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Litwinienki, który zmarł w listopadzie 2006 roku w Londynie z powodu napromieniowania radioaktywnym polonem-210.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock