Kluczowy traktat bez Rosji. Chodzi o limity wojsk w Europie

Rosyjskie wojska strategiczne częściej ćwiczą
Rosyjskie wojska strategiczne częściej ćwiczą
mil.ru
Traktat CFE m.in. ustalał limit wojska, jakie Rosja mogła mieć w swej europejskiej częścimil.ru

Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) - poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE "staje się pełne".

MSZ Rosji opublikował na swej stronie internetowej tekst oświadczenia, jakie tego dnia na posiedzeniu grupy konsultacyjnej w Wiedniu złożył delegat Rosji Anton Mazur.

Rosja "zmuszona"

Wyraził on ubolewanie, iż postępowanie państw NATO, które jakoby "faktycznie omijały postanowienia CFE w imię rozszerzania Sojuszu", zmusiło w 2007 roku Federację Rosyjską do zawieszenia członkostwa w tym traktacie, choć nadal uczestniczyła ona w pracach grupy konsultacyjnej, licząc na opracowanie nowego reżimu kontroli konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie.

- Nadzieje te nie miały się jednak ziścić. (...) W tych warunkach dalsze uczestnictwo w posiedzeniach grupy konsultacyjnej, ograniczających się z reguły do odczytywania porządku dnia, stało się dla Federacji Rosyjskiej bezsensowne z politycznego i praktycznego punktu widzenia, a z punktu widzenia finansowo-ekonomicznego stanowiło źródło nieuzasadnionych wydatków - oświadczył Mazur.

Dodał następnie: - Biorąc to wszystko pod uwagę Federacja Rosyjska podjęła decyzję, by zakończyć swój udział w posiedzeniach grupy konsultacyjnej z dniem 11 marca 2015 roku. W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE staje się pełne.

Pogrzeb CFE?

Mazur zaznaczył, iż jego kraj jest nadal gotów "do wspólnej pracy nad nowym reżimem kontroli konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie, odpowiadającym interesom zarówno Rosji, jak i innych państw europejskich". Poinformował również, że Rosja poprosiła Białoruś, by odtąd reprezentowała jej interesy w grupie konsultacyjnej.

Traktat CFE został podpisany w Paryżu w 1990 roku przez kraje NATO i państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej na terytorium od Atlantyku po Ural. Po

Głównym elementem porozumienia była redukcja istniejącego ofensywnego uzbrojenia konwencjonalnego posiadanego przez NATO i państwa byłego Układu Warszawskiego (czołgi, artyleria, samoloty, śmigłowce itd.). Strony Traktatu zobowiązały się, że będą przekazywały szczegółowe informacje o potencjałach ich sił zbrojnych. Co więcej, będą pozwalały innym krajom na weryfikację tych danych (inspekcje). Chodziło o to, by ograniczyć możliwość niespodziewanej operacji wojskowej o dużej skali.

Po upadku ZSRR i Układu Warszawskiego konieczna stała się adaptacja Traktatu do nowych realiów geopolitycznych. Ale dopiero w 1999 r. w Stambule przyjęto zmodyfikowany Traktat. Wprowadzał on nowy system ograniczeń uzbrojenia konwencjonalnego: pułapy narodowe i terytorialne, a także możliwość tymczasowej obecności sił obcego państwa. Państwa NATO zapowiedziały, że nie ratyfikują go, dopóki Rosja nie wycofa swych sił z Gruzji i Mołdawii (Naddniestrza).

W 2007 r. Putin podpisał dekret oznaczający faktyczne zawieszenie udziału Rosji w Traktacie CFE.

Autor: //gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru