Kim wciąż w Rosji. Oglądał bombowce i pociski hipersoniczne

Źródło:
Reuters

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un odwiedził w sobotę bazę rosyjskich sił powietrznych niedaleko Władywostoku, gdzie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu pokazał mu rosyjskie bombowce strategiczne i rakiety hipersoniczne, zdolne przenosić broń nuklearną. Następnie dyktator udał się do bazy rosyjskiej marynarki wojennej, gdzie obejrzał od środka niszczyciel rakietowy "Marszał Szaposznikow".

Przywódca Korei Północnej przybył w sobotę na lotnisko Knewiczi, położone około 50 km od miasta Władywostok. Uśmiechnięty Kim Dzong Un został powitany przez Siergieja Szojgu. Rosyjski minister obrony zasalutował północnokoreańskiemu dyktatorowi, a następnie dokonał inspekcji gwardii honorowej - relacjonuje Reuters.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim Dzong Un nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji. Odwiedził zakłady zbrojeniowe

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Rosji, Szojgu pokazał Kimowi rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160, Tu-95 i Tu-22M3, które są zdolne do przenoszenia broni jądrowej i stanowią trzon rosyjskich sił nuklearnych. - Może polecieć z Moskwy do Japonii i z powrotem - chwalił się Szojgu, wskazując na jeden z bombowców.

Według doniesień mediów, Kim miał zapytać Szojgu, w jaki sposób wystrzeliwuje się rakiety z prezentowanych mu samolotów. Słuchając odpowiedzi, kiwał głową i uśmiechał się - relacjonuje Reuters.

Szojgu pokazał także swojemu gościowi dwumiejscowy, naddźwiękowy ciężki myśliwiec przechwytujący MiG-31, wyposażony w hipersoniczne pociski rakietowe Kindżał, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych i konwencjonalnych. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Toast za zdrowie Putina, potem rozpoczęła się uczta. Media dotarły do imponującego menu przywódców

Zwiedzanie rosyjskiej fregaty

Po wizycie w bazie lotniczej w Knewiczi Kim udał się do bazy marynarki wojennej we Władywostoku, gdzie dokonał inspekcji niszczyciela rakietowego "Marszał Szaposznikow", wchodzącego w skład Floty Oceanu Spokojnego. Przywódcy Korei Północnej zademonstrowano także nowoczesny system kontroli rakiet - donosi agencja RIA.

Kim Dzong Un w bazie rosyjskiej marynarki wojennej RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS

Dzień wcześniej, w piątek rano, Kim dokonał inspekcji rosyjskiej fabryki myśliwców, która jest objęta zachodnimi sankcjami. Północnokoreański przywódca spotkał się także z pilotami testowymi i obserwował lot testowy myśliwca Su-35.

Kim Dzong Un na pokładzie niszczyciela rakietowego "Marszał Szaposznikow"mil.ru

Końca nie widać

Ambasador Rosji w Korei Północnej Aleksander Matsegora powiedział reporterom, że program wizyty Kima jest "bardzo intensywny" i że nie jest jeszcze jasne, jak długo pozostanie on w Rosji – podała państwowa agencja informacyjna RIA.

Dodała, powołując się na gubernatora obwodu Primorskiego we Władywostoku, że w niedzielę odbędą się rozmowy z Kimem na temat współpracy w zakresie sportu, turystyki i kultury.

Obawy Zachodu

Jak zauważa agencja Reutera, Stany Zjednoczone i Korea Południowa obawiają się, że ożywienie przyjaźni Moskwy z Pjongjangiem mogłoby zapewnić Kimowi dostęp do części rosyjskich rakiet i innych technologii wojskowych, a Rosji wsparcie zbrojeniowe w wojnie na Ukrainie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pentagon ostrzegł Koreę Północną przed dostarczaniem broni Rosji

Seul i Waszyngton oświadczyły w piątek, że współpraca wojskowa między Koreą Północną a Rosją stanowiłaby naruszenie sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang. Zapewniły, że taki krok spotka się ze stanowczą reakcją. 

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: Reuters