Północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila nie było na wielkiej defiladzie, zorganizowanej w Phenianie w 60. rocznicę utworzenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według mediów i źródeł wywiadowczych, może to oznaczać, iż jest on poważnie chory, prawdopodobnie miał wylew krwi do mózgu.
O tym, że jeden z ostatnich na świecie dyktatorów zasłabł i jest ciężko chory, poinformowała w nocy z wtorku na środę południowokoreańska agencja Yonhap. Powołała się na słowa południowokoreańskiego wysokiej rangi urzędnika państwowego.
"Numer dwa" nie potwierdza
Z kolei osobistość numer dwa Korei Północnej, szef parlamentu Kim Jong Nam zdementował w środę pogłoski o chorobie przywódcy kraju Kim Dzong Ila. Jak powiedział, północnokoreański lider "nie ma żadnych problemów ze zdrowiem". Nie rozwinął jednak tego tematu.
Władze nie mówią nic
Z kolei źródła seulskie, cytowane przez południowokoreańską agencję Yonhap twierdziły wcześniej, że Kim Dzong Il, który nie pojawia się na scenie publicznej od tygodni i nie wziął udziału we wtorkowych uroczystościach 60. rocznicy proklamowania KRLD, "niemal na pewno" jest chory.
Nie widziany od sierpnia
Według cytowanego przez Yonhap przedstawiciela północnokoreańskich władz, 66-letni Kim w sierpniu zasłabł, lecz nie wiadomo dokładnie, w jakim jest stanie. Z Chin wysłano wówczas do Phenianu grupę pięciu lekarzy.
Według zachodnich źródeł wywiadowczych natomiast, może to oznaczać, iż jest on poważnie chory. - Istnieje powód, by sądzić, że Kim Dzong Il doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu, być może wylewu krwi do mózgu - powiedział cytowany przez agencję Associated Press funkcjonariusz zachodniego wywiadu.
Od 12 sierpnia północnokoreańskie media milczą na temat publicznej działalności 66-letniego Kim Dzong Ila, który w 1994 roku przejął władzę po swym zmarłym ojcu Kim Ir Senie.
Na co jest chory Kim?
Kim ma podobno cukrzycę i kłopoty z sercem. Pogłoski o chorobach a nawet rzekomej śmierci Kima pojawiają się co jakiś czas. Są one śledzone z uwagą, ponieważ odejście ze sceny politycznej Kima mogłoby oznaczać zmiany w tym izolowanym komunistycznym kraju.
Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com
Źródło zdjęcia głównego: Reuters