Kerry wraca do USA po wypadku rowerowym. Negocjacje z Iranem niezagrożone


Amerykański sekretarz stanu John Kerry, który w niedzielę złamał nogę w wyniku wypadku rowerowego, opuścił Europę i wraca do USA. Rzecznik Białego Domu poinformował, że odniesiona przez Kerry’ego kontuzja nie wpłynie na przebieg negocjacji nuklearne z Iranem.

John Kerry opuścił genewski szpital w poniedziałek. Do Bostonu, gdzie będzie dalej leczony, dostanie się samolotem transportowym C-17 Globemaster z amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech. Jak poinformował Departament Stanu, towarzyszyć mu będzie zgodnie z procedurami dodatkowy personel medyczny.

Wcześniej rzecznik Departamentu Stanu John Kirby przekazał, że sekretarz stanu "jest w bardzo dobrym nastroju i pozostaje aktywny", przeprowadził wiele rozmów telefonicznych, w tym z prezydentem Barackiem Obamą.

Niezagrożone zdają się być także negocjacje nuklearne z Iranem. Zapewnił o tym podczas konferencji prasowej rzecznik Białego Domu Josh Earnest. - Nadal mamy nadzieję, że mamy czas i środki potrzebne do doprowadzenia do końca negocjacji z Iranem - przekazał Earnest. Podkreślił, że John Kerry, mimo kontuzji, będzie odgrywał kluczową w tych rozmowach, choć nie jest jasne, czy będzie zdolny do bezpośredniego udziału w negocjacjach w najbliższych tygodniach.

Wypadek rowerowy

Kerry złamał kość udową prawej nogi podczas przejażdżki rowerowej na wschodzie Francji, w pobliżu granicy szwajcarskiej. Do wypadku doszło na górskiej drodze w miejscowości Scionzier, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia na wschodzie Francji, ok. 40 km na południowy wschód od szwajcarskiej granicy. Po wypadku Kerry został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Genewie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 71-letni Kerry w wolnym czasie podczas swych dyplomatycznych podróży często jeździ na rowerze. W sobotę w Genewie toczył rozmowy z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem, starając się usunąć przeszkody na drodze do ostatecznego porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem.

Autor: mn//gak,mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: