Na przedmieściach Ałmaty - największego miasta Kazachstanu - rozbił się samolot pasażerski. Agencja Reutera podała, powołując się na źródło w ministerstwie ds. nadzwyczajnych, że w katastrofie zginęły 22 osoby. Linie lotnicze SCAT, do których należał samolot informują, że zginęło 20 osób - wszyscy przebywający na pokładzie.
Bombardier CRJ-200 wyprodukowany w Kanadzie, wykorzystywanych przez linie SCAT, rozbił się niedaleko wsi Kyzył Tu.
- Według wstępnych danych we wtorkowej katastrofie w pobliżu Ałmaty zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie samolotu: pięciu członków załogi i 15 pasażerów - poinformował przedstawiciel linii lotniczych SCAT, do których należał samolot.
"Samolot po prostu runął"
Wcześniej również rosyjska agencja Interfax cytowana przez Reutera informowała o 20 ofiarach. Reporter agencji Reutera rozmawiał jednak z przedstawicielem ministerstwa ds. nadzwyczajnych i ten poinformował go o 22 ofiarach śmiertelnych.
- Nie było żadnego ognia, żadnego wybuchu. Samolot po prostu runął na ziemię - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Jurij Iłyn kierujący wydziałem ministerstwa w Ałmaty.
Mgła i błąd pilotów?
Największy kazachski portal informacyjny Gazeta.kz poinformował przed godz. 10. polskiego czasu, powołując się na swoje źródła, że miejsce katastrofy jest już otoczone kordonem służb ratowniczych i żandarmerii wojskowej.
Według portalu, do katastrofy samolotu lecącego z Kokczetawu na północy kraju do Ałmaty przyczyniła się gęsta mgła niedaleko docelowego lotniska. We wstępnej fazie podejścia do lądowania piloci mieli popełnić błąd i stracili kontrolę nad maszyną.
- Zakładamy, że przyczyną wypadku była zła pogoda - powiedział kilkadziesiąt minut później agencji Reutera przedstawiciel władz miejskich, które uruchomiły sztab kryzysowy. - Każdy element samolotu został uszkodzony w wyniku zderzenia z ziemią - dodał.
Latają do największych miast
Maszyna należała do kazachskich linii lotniczych SCAT. Ich właścicielem jest lotnisko w mieście Szymket, które prowadzi własną firmę przewozową i zapewnia transfery do najważniejszych miast Kazachstanu.
W swojej flocie SCAT oprócz bombardierów ma Boeingi 737-500, 737-300 i 757-200, które mogą zabrać na pokład kolejno maksymalnie 118, 144 i 220 pasażerów.
Autor: adso//bgr/kdj / Źródło: gazeta.kz, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA) | Hasen 97