Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie przywracają stosunki dyplomatyczne. Ambasady w Dausze i Abu Zabi zostały ponownie otwarte - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Kataru.
Ambasady Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały ponownie otwarte w poniedziałek, w celu wzmocnienia współpracy, od kiedy oba państwa Zatoki Perskiej zgodziły się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych - poinformował katarski MSZ.
Do przywrócenia więzi następuje w ramach szerszego regionalnego dążenia do pojednania i ponad dwa lata po tym, jak państwa arabskie zakończyły bojkot, który doprowadził do zerwania sprzymierzonego z Zachodem bloku państw arabskich w Zatoce Perskiej - przypomniała agencja Reutera.
Informację o wznowieniu stosunków dyplomatycznych z zadowoleniem przyjął Departament Stanu USA. Zdarzenie to określono jako "ważny krok" dla promocji stabilności w regionie.
Ministerstwo spraw zagranicznych Karatu poinformowało w oświadczeniu że dwaj szefowie dyplomacji, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani i szejk Abdullah bin Zayed, odbyli rozmowę telefoniczną, gdy obie ambasady zostały ponownie otwarte.
Walka o wpływy
Abu Zabi i Doha przez lata toczyły zaciekłą rywalizację o wpływy regionalne, toczyły spory o rolę islamu w polityce i poparcie dla ruchów prodemokratycznych na Bliskim Wschodzie.
W 2017 roku – w związku z oskarżeniami o wspieranie terroryzmu i zacieśnianie więzi z Iranem - Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajm i Egipt zerwały wszelkie więzi z Katarem.
W 2021 roku Rijad i Kair jako pierwsze ponownie wyznaczyły ambasadorów w Dausze, po tym jak Arabia Saudyjska zawarła umowę, która zakończyła spór. Z kolei Bahrajn wciąż nie otworzył swojej placówki dyplomatycznej w Dausze.
Źródło: PAP