Hakerzy zaatakowali strony izraelskich dzienników w drugą rocznicę śmierci Kasema Sulejmaniego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek rano proirańscy hakerzy zaatakowali strony internetowe dzienników izraelskich "Maariw" i "Jerusalem Post". W poniedziałek mija druga rocznica zabicia przez siły USA generała Kasema Sulejmaniego, jednego z najbardziej wpływowych dowódców irańskich. Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiedział zemstę za zabójstwo Sulejmaniego.

Hakerzy umieścili na twitterowych kontach i witrynach "Maariw" i "Jerusalem Post" grafikę przedstawiającą pocisk wypuszczany z dłoni Kasema Sulejmaniego i eksplozję makiety izraelskiego ośrodka nuklearnego w Dimonie. "Jesteśmy blisko was, tam, gdzie się tego nie spodziewacie" - brzmiało zapisane po angielsku i hebrajsku hasło towarzyszące grafice.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nie wiadomo, czy sprawcami ataku byli hakerzy z Iranu czy spoza niego oraz czy były to działania służb tego państwa - zaznacza "Jerusalem Post". Przypomina, że gazeta już wcześniej była atakowana przez proirańskich hakerów, podobnie jak inne izraelskie media. W maju 2020 roku na głównej stronie "Jerusalem Post" umieszczono zdjęcie płonącego Tel Awiwu z hasłem "bądźcie przygotowani na dużą niespodziankę".

Atak hakerów nie został na razie skomentowany przez izraelski rząd ani władze w Teheranie.

Prezydent zapowiada "zemstę". Stawia warunek

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi w telewizyjnym wystąpieniu zapowiedział zemstę za zabójstwo Sulejmaniego, chyba że były już prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump (za którego kadencji zabito generała) stanie przed sądem.

- Jeśli Trump i (były sekretarz stanu Mike) Pompeo nie zostaną osądzeni w sprawiedliwym procesie za zbrodniczy czyn zamordowania generała Sulejmaniego, muzułmanie zemszczą się - powiedział, określając Sulejmaniego jako "męczennika".

Śmierć Sulejmaniego

Generał Kasem Sulejmani, szef operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, został zabity 3 stycznia 2020 roku na międzynarodowym lotnisku w stolicy Iraku Bagdadzie w wyniku amerykańskiego ataku rakietowego. Ataku dokonano z użyciem dronów i zginęło w nim łącznie osiem osób, w tym jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis, a dziewięć zostało rannych.

Pod koniec grudnia były szef izraelskiego wywiadu wojskowego generał Tamir Hejman potwierdził udział Izraela w zorganizowaniu śmiertelnego ataku na Sulejmaniego. - Zamach na Sulejmaniego był osiągnięciem, ponieważ naszym głównym wrogiem, w mojej opinii, są Irańczycy - powiedział Hejman.

Kasem SulejmaniIRANIAN SUPREME LEADER'S OFFICE HANDOUT

Sulejmani był jednym z najważniejszych irańskich dowódców wojskowych; jego oddziały walczyły m.in. w Syrii wspierając reżim prezydenta Baszara el-Asada i w Iraku, walcząc z terrorystami z Państwa Islamskiego. Władze USA oskarżały irańskiego generała o wspieranie ataków na amerykańskich żołnierzy.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: