Nowy premier wystąpił w pióropuszu

Źródło:
PAP
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel rdzennej ludności został premierem kanadyjskiej prowincji
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel rdzennej ludności został premierem kanadyjskiej prowincji
WabKinew/Platforma X
Po raz pierwszy w historii Indianin został premierem kanadyjskiej prowincjiWabKinew/Platforma X

Wab Kinew został właśnie premierem większościowego rządu Manitoby – pierwszym przedstawicielem rdzennej ludności na tym stanowisku. Nowa Partia Demokratyczna, której jest liderem, wygrała dwa tygodnie temu wybory parlamentarne w tej kanadyjskiej prowincji.

Wab Kinew został zaprzysiężony w środę jako premier rządu Manitoby. Na tej uroczystości występował w pióropuszu, a sama ceremonia miała część odwołującą się do tradycji rdzennych mieszkańców, Pierwszych Narodów. Kinew objął też tekę ministra pojednania z rdzennymi mieszkańcami.

Wab Kinew został zaprzysiężony jako premier rządu Manitoby WabKinew/Platforma X

W liczącym 34 osoby klubie parlamentarnym Nowej Partii Demokratycznej 10 osób to rdzenni mieszkańcy. W rządzie Manitoby po raz pierwszy w historii są też kobiety przedstawicielki Pierwszych Narodów: Nahanni Fontaine - minister rodziny oraz Bernadette Smith - minister mieszkalnictwa, uzależnień i bezdomności .

Priorytety kanadyjskiej Nowej Partii Demokratycznej

Kinew, prezentując priorytety swojego rządu, powiedział, że najważniejszym jest naprawa systemu ochrony zdrowia, zaś minister zdrowia Uzoma Asagwara, specjalizująca się w pielęgniarstwie psychiatrycznym i terapii uzależnień, osoba niebinarna, została wicepremierem rządu.

Kolejne priorytety to ceny paliw oraz wysokość rachunków za prąd, a Kinew złożył zobowiązanie, że produkcja energii w Manitobie pozostanie publiczna. Zobowiązał się też do rozwiązania problemu chronicznej bezdomności.

Kinew jest przedstawicielem ludu Anishinaabe, w młodości mieszkał w rezerwacie, jego ojciec był uczniem przymusowej szkoły dla rdzennej ludności, przekazał synowi znajomość kultury i języka.

Kinew ma 41 lat i zanim został politykiem pracował jako dziennikarz publicznego nadawcy CBC. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu Manitoby w 2016 r. Kilka tygodni temu w rozmowie z agencją The Canadian Press, że jego ojciec, jako młody człowiek nie miał prawa głosować w wyborach. Przedstawiciele Pierwszych Narodów uzyskali w Kanadzie prawo głosu dopiero w latach 50-ych i 60-ych.

Parlament Manitoby, mającej prawie 1,4 mln mieszkańców, liczy 57 parlamentarzystów. W Manitobie od 2016 r. wygrywali w wyborach konserwatyści, Nowa Partia Demokratyczna (NDP) rządziła poprzednio od 1999 do 2016 r.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WabKinew/Platforma X