Żałoba narodowa w Iraku po śmierci "męczenników"


Po śmierci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdiego al-Muhandisa i pozostałych ofiar amerykańskiego ataku rakietowego, premier Iraku Adel Abdul Mahdi zarządził w sobotę ogłoszenie żałoby narodowej "za dusze męczenników". Ma ona obowiązywać trzy dni.

Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, i Abu Mahdi al-Muhandis, założyciel proirańskiej milicji irackiej Kataib Hezbollah, w nocy z czwartku na piątek zostali zabici na lotnisku w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Ataku dokonano z użyciem dronów.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU, W KTÓRYM ZGINĄŁ SULEJMANI

"Premier i naczelny dowódca Adel Abdul Mahdi zarządził ogłoszenie żałoby narodowej za dusze męczenników. Będzie obowiązywać trzy dni, od soboty" - przekazało w oświadczeniu biuro szefa irackiego rządu.

Uroczystości pogrzebowe w Iraku

W Bagdadzie w sobotę setki tysięcy osób wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych zabitych w ataku. Orszak wyruszył sprzed meczetu w miasteczku Al-Kazimijja, na przedmieściach Bagdadu. Wielu uczestników niosło zdjęcia Sulejmaniego i Muhandisa. W tłumie słychać było okrzyki: "Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi", "Ameryka to wielki szatan" - relacjonują agencje.

Następnie ciała przewieziono do oddalonego o 102 km od stolicy świętego dla szyitów miasta Karbala. W Karbali uczestnicy orszaku żałobnego wznieśli czerwone flagi, które, jak zauważa Associated Press, symbolizują niesprawiedliwe przelanie krwi i zemstę.

Procesja na końcu dotarła do innego świętego miasta szyitów - Nadżafu. Tam pogrzebane zostaną ciała Muhandisa i innych Irakijczyków-ofiar ataku.

Trumna z ciałem Sulejmaniego ma być przewieziona do prowincji Chuzestan w Iranie. We wtorek w rodzinnym mieście Sujemaniego - Kerman - ma odbyć się jego pogrzeb.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: