TVN24 | Świat

Juan Carlos i niemiecka arystokratka. Wspólne posiadłości i przelewy z Bliskiego Wschodu

TVN24 | Świat

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP

Juan Carlos, były król Hiszpanii i jego przyjaciółka Corinna zu Sayn-Wittgenstein wspólnie zgromadzili środki o wartości 82 milionów euro - pisze w środę dziennik "La Vanguardia" powołujący się na dochodzenie prowadzone przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości.

Według szwajcarskich inspektorów zdecydowaną większość środków, które znajdowały się we wspólnym posiadaniu Juana Carlosa i niemieckiej arystokratki Corinny zu Sayn-Wittgenstein, stanowiły pieniądze pochodzące z kilku państw świata. Według szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości zebrali razem środki o wartości 82 milionów euro.

Juan Carlosshutterstock

Pieniądze na kontach towarzystw i fundacji, wspólne nieruchomości w Maroku

Transfery na rachunki prowadzone przez Juana Carlosa i jego domniemaną kochankę, miały trafiać głównie z państw Bliskiego Wschodu, takich jak Arabia Saudyjska, Kuwejt i Bahrajn, a także z Meksyku.

Szwajcarscy śledczy twierdzą, że oprócz pieniędzy zdeponowanych na prywatnych kontach bankowych, a także na rachunkach zakładanych na towarzystwa i fundacje, Juan Carlos i Corinna posiadali też wspólnie nieruchomości w Maroku.

"La Vanguardia" zauważa, że szwajcarska prokuratura w trakcie dochodzenia potwierdziła m.in. transfer 4,1 mln euro, które wpłynęły z Kuwejtu na wspólne konto Burbona i niemieckiej arystokratki. W tytule przelewu napisano, że Corinna zu Sayn-Wittgenstein miała je zainkasować za rzekomo wykonaną pracę na terytorium tego bliskowschodniego kraju.

Abdykacja i zwrot pieniędzy do budżetu Hiszpanii

Na początku grudnia 2020 roku Juan Carlos, który od sierpnia przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zwrócił do budżetu Hiszpanii blisko 700 tys. euro z tytułu środków, jakie nabył w sposób uznawany za nielegalny. Wpłata została dokonana w formie dobrowolnego transferu na rzecz hiszpańskiego fiskusa.

Juan Carlos i jego małżonka ZofiaShutterstock

Środki przekazane przez monarchę, który abdykował w 2014 roku na rzecz swojego syna Filipa VI, pokrywają się niemal całkowicie z kwotą otrzymaną przez Juana Carlosa od meksykańskiego przedsiębiorcy Allena Sanginesa-Krause w latach 2016-2019.

W listopadzie media ujawniły szczegóły dwóch śledztw dotyczących nieuprawnionego korzystania z kart kredytowych przez Juana Carlosa. Miały być one powiązane z kontami bankowymi w Szwajcarii oraz na wyspie Jersey. Żaden z tych rachunków nie figurował na nazwisko Burbona.

Inne śledztwo prowadzone przeciwko Burbonowi dotyczy domniemanego udziału byłego króla w korupcji związanej z wygranym przez hiszpańskie spółki przetargiem na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Perez/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości