TVN24 | Świat

Joe Biden w czerwcu przyleci do Europy. Pierwsza zagraniczna podróż prezydenta USA

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden uda się w czerwcu do Wielkiej Brytanii i Belgii – poinformował w piątek Biały Dom. Będzie to jego pierwsza zagraniczna podroż od czasu objęcia urzędu. W brytyjskiej Kornwalii amerykański przywódca weźmie udział w spotkaniu grupy G7, a w Brukseli – w szczycie NATO i szczycie UE-USA. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że będzie to szansa na odbudowę amerykańsko-unijnego sojuszu.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wyjaśniła, że odwiedzenie Europy przez prezydenta Joe Bidena ma na celu "podkreślenie jego zaangażowania w odnowienie naszych sojuszy" i "ożywienie stosunków transatlantyckich".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Biden odwiedzi Wielką Brytanię i Belgię

W dniach 11-13 czerwca Biden weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii. Biały Dom informuje, że wśród tematów rozmów będą multilateralizm, zdrowie publiczne, gospodarka, zmiany klimatyczne oraz wartości demokratyczne.

W planach pobytu przywódcy USA w Wielkiej Brytanii jest także spotkanie z premierem Borisem Johnsonem.

Z Wysp Brytyjskich Biden uda się do Brukseli, gdzie 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO. W belgijskiej stolicy odbędą się również spotkania z przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Belgii przewidziano ponadto szczyt USA-UE z udziałem amerykańskiego prezydenta. Na tym forum omówione zostaną m.in. kwestie "globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego", "stymulowania globalnego ożywienia gospodarczego", "przeciwdziałania zmianom klimatycznym" oraz "wzmacniania demokracji" – głosi komunikat Białego Domu.

Joe Biden podczas szczytu klimatycznegoPAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Szef Rady Europejskiej o spotkaniu z Bidenem: szansa na odbudowę sojuszu

W piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel potwierdził, że wraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotkają się w czerwcu w Brukseli z prezydentem Joe Bidenem. Dodał, że szczegóły dotyczące logistyki pojawią się wkrótce.

Jak wskazał, będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu na linii UE-USA i połączenia sił w walce z COVID-19 i zmianami klimatu, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa i multilateralizmu.

Według informacji PAP w czerwcowym szczycie nie wezmą udziału przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP