"Nie" Bidena w sprawie F-16 dla Ukrainy. Myśliwców odmawiają również Niemcy

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie samolotów F-16. W debatę na temat przekazania Ukrainie myśliwców nie chce angażować się również minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Joe Biden zapytany w drodze ze śmigłowca Marine One do Białego Domu po powrocie z wizyty w Baltimore, czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, Biden stwierdził krótko: "nie". Była to pierwsza wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów.

Myśliwiec F-16 w bazie lotniczej w norweskim BodoeThe Royal Norwegian Air Force

W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty. Dodał, że Amerykanie są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

Minister obrony Niemiec: pytania o samoloty hipotetyczne

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa.

Rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to "hipotetyczne pytania", na które nie będę odpowiadał - powiedział Pistorius w poniedziałek podczas wizyty w dowództwie operacyjnym Bundeswehry w Schwielowsee koło Poczdamu.

- A przy okazji, o ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć - stwierdził Pistorius, cytowany przez dpa.

Scholz skrytykował trwającą dyskusję o ewentualnej dostawie myśliwców dla Ukrainy i ostrzegł przed przystępowaniem do dalszego 'licytowania się" na systemy uzbrojenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości