Stoltenberg wita Szwecję i Finlandię w NATO. Turcja mówi o "ważnym kroku"

Źródło:
PAP

Szwecja oraz Finlandia poczyniły postępy we współpracy z Turcją i stały się silnymi partnerami w walce z terroryzmem - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Stwierdził, że "czas powitać" oba te kraje w sojuszu. Bloomberg pisał jednak wcześniej, że Turcja raczej nie poprze w tym roku akcesji Szwecji do NATO, a prawdopodobnie nie zrobi tego przed zaplanowanymi na czerwiec wyborami, bo prezydent Recep Tayyip Erdogan chce zapewnić sobie głosy nacjonalistów.

Jens Stoltenberg wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu. - Czas powitać Szwecję i Finlandię jako członków NATO - stwierdził.

Stoltenberga ma przyjąć w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan, który od maja blokuje wejście obu krajów nordyckich do NATO, zarzucając im m.in. ochronę bojowników kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

- Rozumiem wasze obawy – zwrócił się szef NATO do Cavusoglu. Dodał jednocześnie, że "Szwecja oraz Finlandia poczyniły postępy we współpracy z Turcją i stały się silnymi partnerami w walce z terroryzmem". - Ich członkostwo wzmocni nasz sojusz - przekonywał. - W tych niebezpiecznych czasach jeszcze ważniejsze jest sfinalizowanie ich akcesji, aby (...) wysłać jasny komunikat do Rosji - podkreślił.

Szef tureckiego MSZ o "ważnym kroku"

Cavusoglu z kolei przyznał, że jest "bardziej pewny" nowego szwedzkiego rządu. - Mieliśmy niewiele nadziei za poprzedniego rządu Szwecji, ale nowy rząd jest zdeterminowany (by iść naprzód) w tej sprawie - oświadczył szef tureckiej dyplomacji i potwierdził wizytę w Ankarze premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, który ma tam gościć 8 listopada na zaproszenie prezydenta Erdogana.

- Pewne środki zostały podjęte - przyznał Cavusoglu, zaznaczając, że "jest to ważny krok, jednak nie wszystkie elementy protokołu ustaleń są stosowane przez oba kraje".

Wcześniej w czwartek Bloomberg napisał, że Turcja raczej nie poprze w tym roku akcesji Szwecji do NATO, a prawdopodobnie nie zrobi tego przed zaplanowanymi na czerwiec 2023 roku wyborami. Erdogan chce bowiem zapewnić sobie głosy nacjonalistów.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: PAP