Próba przewrotu w Jemenie. Zajęli siedzibę rządu

Świat


Po kilku godzinach krwawych walk z oddziałami rządowymi jemeńscy separatyści zajęli w niedzielę tymczasową siedzibę rządu prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego w Adenie. Swoim wojskom wydał on z Rijadu, gdzie stale przebywa, rozkaz przerwania ognia.

Premier Ahmad bin Daghr, który w odróżnieniu od prezydenta przebywał w Adenie, nakazał oddziałom rządowym opuszczenie drugiego co do wielkości miasta Jemenu i jego portu "bez stawiania warunków wstępnych".

Jemeńskie wojska rządowe walczą z ruchem separatystycznym, który wciąż jest silny, mimo że Jemen Południowy przestał istnieć jako niepodległe państwo już w 1990 roku i został połączony z północną częścią kraju.

Chcieli zmian, wzrosło napięcie

Po zajęciu stolicy Jemenu, Sany, przez rebeliantów z plemienia Hutu popieranych przez Iran rząd prezydenta Hadiego ustanowił tymczasową stolicę w Adenie, czemu przeciwstawili się separatyści z południa kraju.

Aidarus al-Zubaidi, który sprawował władzę nad Adenem usunięty przez Hadiego w kwietniu 2017 roku, już następnego miesiąca powołał organ władzy nazwany Radą Tymczasową Południa "do sprawowania rządów w południowych prowincjach Jemenu" oraz "reprezentowania ich wewnątrz i na zewnątrz kraju".

Napięcie w Jemenie gwałtownie wzrosło tydzień temu, gdy ta rada ogłosiła deklarację, w której zażądała "zmian w rządzie" i dała Hadiemu na ich dokonanie zaledwie tydzień czasu. Następnie miałaby się odbyć w Adenie narada w celu "dokonania zmian w rządzie".

Ultimatum to wygasło w niedzielę rano. W walkach, które toczyły się w Adenie przez większą część niedzieli, zginęło kilkunastu żołnierzy i kilka osób cywilnych. 33 osoby odniosły rany.

Jemeński premier Daghr ogłosił, że w Adenie separatyści dokonali zamachu stanu, i zażądał, aby koalicja państw arabskich zajęła się rozwiązaniem kryzysu, który prowadzi do wojny powszechnej w Jemenie.

Opustoszałe ulice

Według źródeł wojskowych, na które powołuje się agencja AFP, stacjonujące w Adenie siły wojskowe Arabii Saudyjskiej (gdzie przebywa jemeński prezydent) oraz emiratów arabskich nie włączyły się w niedzielę do walk, które toczyły się w mieście. Według ostatnich doniesień życie w Adenie zamarło, ulice są puste, a miejscowe lotnisko zamknięte.

Wojna, która toczy się w Jemenie od marca 2015 roku, kosztowała już życie 9,2 tysiąca ludzi, liczba rannych dochodzi do 53 tysięcy i wciąż nie zarysowuje się żadne wyjście z powstałej sytuacji.

Według ONZ kraj ten, nękany epidemiami najgroźniejszych chorób, stał się widownią "najgorszego na świecie kryzysu humanitarnego" z klęską głodu włącznie.

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty: