Japonia ma nowy okręt. Najpotężniejszy od II wojny światowej

Izumo to pierwszy z dwóch nowych niszczycieli śmigłowcowych JaponiiCC BY - SA 3.0 / Wikipedia | Dragoner JP

Do służby w japońskiej marynarce wojennej wszedł najpotężniejszy okręt od czasów II wojny światowej, niszczyciel śmigłowcowy Izumo. Ma zwiększyć bezpieczeństwo Japonii w warunkach narastającego sporu terytorialnego z Chinami.

Okręt przyjęty w skład Japońskich Morskich Sił Samoobrony, jak nazywa się japońska marynarka, sklasyfikowany został jako płaskopokładowy niszczyciel. Wynika to z przyjętej po II wojnie światowej pacyfistycznej konstytucji, która zabrania Japonii posiadania broni ofensywnej, za jaką uważane są lotniskowce. W praktyce zadania nowego niszczyciela śmigłowcowego będą podobne do zadań małego lotniskowca lub amerykańskich okrętów desantowych.

Śmigłowce, żołnierze i pojazdy

Na pokładzie Izumo znajduje się 5 lądowisk, a okręt stanowić ma platformę dla co najmniej 14 śmigłowców oraz amerykańskich samolotów wielozadaniowych V-22 Osprey. Prawdopodobnie, choć japońskie władze tego oficjalnie nie przyznają, na Izumo będą również mogły stacjonować najnowsze myśliwce Lockheed Martin F-35 o zdolnościach pionowego startu i lądowania.

Na pokładzie śmigłowcowca transportowanych może być ponadto 400 żołnierzy i do 50 pojazdów o masie 3,5 tony każdy. Japonia jednocześnie stara się pozyskać nowe pływające transportery opancerzone, które przystosowane byłyby do desantu z tego typu okrętów.

Przyjęcie do służby nowoczesnego okrętu o długości 248 metrów i wyporności ok. 20 tys. ton świadczy o rosnących możliwościach Japonii w zakresie przeprowadzania morskich misji zagranicznych.

Japonia zrywa z pacyfizmem

- Okręt będzie wykorzystywany w ramach misji pokojowych, ratowniczych oraz w razie katastrof naturalnych. Zwiększy on również nasze możliwości w zakresie zwalczania okrętów podwodnych - powiedział w czasie uroczystości w porcie macierzystym jednostki gen. Nakatani, japoński minister obrony.

Budowa okrętów śmigłowcowych, takich jak Izumo, zgodna jest również z polityką premiera Shinzo Abe, który chciałby odejścia od powojennych, pacyfistycznych ograniczeń nałożonych na Tokio. Drugi, bliźniaczy okręt tej klasy, ma wejść do służby w 2017 roku.

Jako powód dozbrajania się Japonii wskazywana jest dynamiczna modernizacja chińskiej armii i utrzymujący się spór japońsko-chiński o przynależność wysp na morzu wschodniochińskim.

Autor: mm//rzw / Źródło: Reuters, japantimes.co.jp, mainichi.jp

Źródło zdjęcia głównego: CC BY - SA 3.0 / Wikipedia | Dragoner JP

Tagi:
Raporty: