Grupa G7 nakłada kolejne sankcje na Rosję. Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z Joe Bidenem w Hiroszimie

Źródło:
PAP

Przywódcy krajów grupy G7 podczas szczytu w Hiroszimie zdecydowali o nałożeniu sankcji na Rosję w celu pozbawienia jej "technologii, urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcie wojenne". W weekend w szczycie weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spotka się tam z przywódcą USA Joe Bidenem.

Obradujący w Hiroszimie w Japonii przywódcy krajów grupy G7 zaapelowali w piątek o "świat bez broni jądrowej". Wezwali przy tym Rosję, Iran, Chiny i Koreę Północną do zaprzestania eskalacji nuklearnej i zgodzenia się na nierozprzestrzenianie broni jądrowej.

Przywódcy grupy w piątek wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że rosyjska retoryka nuklearna i deklarowany zamiar rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi "są niebezpieczne i niedopuszczalne". "Rosja powinna powrócić do pełnej realizacji traktatu Nowy START" - stwierdzono w dokumencie.

Sankcje na Rosję

Grupa ogłosiła także działania mające na celu "pozbawienie Rosji technologii, urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcie wojenne". Obejmują one ograniczenia w eksporcie towarów "niezbędnych dla Rosji na polu walki", a także uderzenie w podmioty wspierające materialnie agresorów.

Uczestnicy rozmów zobowiązali się także do współpracy w celu "ograniczenia handlu i wykorzystania diamentów wydobywanych, obrabianych lub produkowanych w Rosji" oraz do koordynowania "środków ograniczających ich import, w tym poprzez technologie śledzenia".

Zełenski weźmie udział w szczycie G7

- Mogę potwierdzić, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w weekend weźmie udział w szczycie grupy G7 w japońskiej Hiroszimie i spotka się tam z przywódcą USA Joe Bidenem - oznajmił w piątek szef biura głowy państwa Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Informację o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Hiroszimie potwierdziło później również ministerstwo spraw zagranicznych Japonii. Jak podała japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe, Zełenski przybędzie do Hiroszimy w sobotę po południu czasu miejscowego.

- Rozmowy liderów Ukrainy i USA będą dotyczyły między innymi wypowiedzi Bidena, że Waszyngton popiera koalicję samolotową na rzecz Ukrainy. Prezydenci przedyskutują też inne zagadnienia. Już niedługo będziemy mieli wszystko, co potrzebne, by obronić nasze niebo - zadeklarował Jermak.

Spotkanie Zełenski-Biden

- Prezydent USA Joe Biden planuje dwustronne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie - poinformował w sobotę jego doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, by wesprzeć międzynarodową koalicję na rzecz myśliwców dla Ukrainy" - napisał w piątek na Twitterze Zełenski, komentując wcześniejszą wypowiedź Bidena o zgodzie Waszyngtonu na rozpoczęcie szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16.

Joe Biden w Japonii

W godzinach popołudniowych agencja AP powiadomiła, że Biden, przebywający na rozpoczętym w piątek szczycie G7 w Hiroszimie, poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.

Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP