Rekordowo dużo Japończyków nie chce brać ślubu

Źródło:
theguardian.com, Bloomberg
Japończycy bez seksu. Wolą karierę
Japończycy bez seksu. Wolą karieręTVN24 BiS
wideo 2/4
Japończycy bez seksu. Wolą karieręTVN24 BiS

Rekordowa liczba młodych Japończyków nie chce brać ślubu, wynika z raportu Narodowego Instytutu Badania Ludności i Bezpieczeństwa Społecznego. Według analityków może to mieć wpływ na kryzys demograficzny w kraju. W Japonii rodzi się coraz mniej dzieci.

Z tegorocznej edycji raportu National Fertility Survey (JNFS) wynika, że 17,3 proc. mężczyzn i 14,6 proc. kobiet w wieku 18-34 nie planuje brać ślubu. To najwięcej od 1982 r., gdy badanie przeprowadzono po raz pierwszy. Wówczas jedynie 2,3 proc. mężczyzn i 4,1 proc. kobiet nie chciało formalizować swojego związku.

Badanie przeprowadzane jest co pięć lat, a najnowsza edycja została opóźniona o rok ze względu na pandemię. W opublikowanym 9 września dokumencie wskazano, że obecnie małżeństwa chce 81 proc. młodych mężczyzn i 84 proc. młodych kobiet, w porównaniu do odpowiednio 86 i 89 proc. w 2015 r., gdy przedstawiono poprzednią edycję badania.

Jednocześnie liczba małżeństw w Japonii spadła w 2021 r. o 24 391 i wyniosła 501 116 - najmniej od końca II wojny światowej.

ZOBACZ TEŻ: Liczba mieszkańców Chin może spaść po raz pierwszy od ponad 60 lat

Coraz mniej dzieci

Spadająca liczba małżeństw zawieranych w Japonii ma odzwierciedlenie we wskaźnikach dzietności. Coraz mniej ankietowanych uważa, że po ślubie należy mieć potomstwo. W zeszłym roku liczba urodzeń spadła o 29 231, czyli o 3,5 proc., względem 2020 r. i wyniosła 811 604 - informowało w czerwcu Ministerstwo Zdrowia.

W rezultacie Japonia mierzy się ze zjawiskiem depopulacji, co jest nie bez znaczenia dla krajowej gospodarki, której nie napędza masowa imigracja. Całkowita populacja kraju zmniejszyła się w ostatnim roku o 644 tys. osób. Obecnie liczba dzieci, jaką chcieliby mieć młodzi Japończycy wynosi średnio 1,82 dla mężczyzn i 1,79 dla kobiet, wskazano we wrześniowym raporcie.

Populacja Japonii jest obecnie jedną z najstarszych na świecie. Prawie 29 proc. obywateli trzeciej największej światowej gospodarki jest w wieku 65 lat lub więcej. W zeszłym roku Japonia wypadła z pierwszej dziesiątki najludniejszych państw świata.

ZOBACZ TEŻ: By wziąć tabletkę wczesnoporonną, kobiety w Japonii będą potrzebowały pisemnej zgody partnera

Oczekiwania wobec małżonka

Według ekspertów młode kobiety coraz częściej chcą cieszyć się wolnością i skupić na rozwoju kariery, a mężczyźni obawiają się o swoje możliwości utrzymania rodziny.

Prawie 40 proc. badanych mężczyzn i 34 proc. kobiet za "idealny" styl życia dla kobiet uznało możliwość pogodzenia kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci. Natomiast mniej niż 7 proc. mężczyzn chciałoby, aby ich przyszła małżonka zajmowała się wyłącznie domem.

Mężczyźni coraz częściej podkreślają, że wśród najważniejszych cech przyszłej potencjalnej małżonki wymieniają jej możliwości finansowe (48 proc. wobec 42 proc. w 2015 r.). Z kolei kobiety częściej wskazują na zdolności mężczyzny do zajmowania się domem i dziećmi (70 proc. wobec 58 proc. w poprzedniej edycji badania.)

Autorka/Autor:pb/mm

Źródło: theguardian.com, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock