W obwodzie kaliningradzkim w Rosji rozmieszczany jest system walki radioelektronicznej Murmańsk-BN, który jest w stanie pozbawić łączności okręty wojenne, samoloty i sztaby przeciwnika. Działa on w promieniu do ośmiu tysięcy kilometrów - podał w piątek dziennik "Izwiestija".
Rosyjska gazeta twierdzi, że Murmańsk-BN nie ma odpowiednika wśród innych systemów na świecie. Źródło w sztabie rosyjskiej marynarki wojennej powiedziało dziennikowi, że ten nowoczesny system otrzymała pod koniec 2018 roku jednostka Floty Bałtyckiej - 841. Centrum Walki Radioelektronicznej. Jest to jedna z najbardziej utajnionych jednostek tej Floty - pisze "Izwiestija".
W zeszłym roku Flota Bałtycka przeprowadziła ćwiczenia z użyciem Murmańska-BN. System ten przeznaczony jest do zakłócania łączności pasma krótkofalowego. Kilkakrotnie przewyższa istniejące odpowiedniki pod względem parametrów mocy. Zasięg tłumienia łączności radiowej wynosi około pięć tysięcy kilometrów, a w idealnych warunkach może zostać zwiększony do ośmiu tysięcy - piszą "Izwiestija".
Zakłócenia łączności wroga
Ekspert wojskowy Anton Ławrow powiedział gazecie, że te parametry "pozwalają na stworzenie zakłóceń na dużym terytorium" i Murmańsk-BN "może zakłócić łączność okrętów wojennych, samolotów i oddziałów lądowych w krajach Europy Wschodniej, Środkowej i regionu bałtyckiego". Zdaniem Ławrowa chodzi przede wszystkim o kraje skandynawskie.
Inny ekspert, Wiktor Murachowski, zwrócił uwagę, że rola regionu kaliningradzkiego rośnie w ostatnich latach, ponieważ mieści się tu główna baza Floty Bałtyckiej i 11. korpus armijny wojsk obrony wybrzeża.
841. Centrum Walki Radioelektronicznej "pracuje na rzecz całego zgrupowania wojsk w regionie, dlatego nowoczesne systemy uzbrojenia, w tym Murmańsk-BN, trafiają przede wszystkim właśnie tutaj" - powiedział Murachowski.
"Izwiestija" zauważa, powołując się na opinię ekspertów, że rola środków walki elektronicznej na polu walki będzie wzrastać w kolejnych latach. Rosjanie, oprócz systemu Murmańsk-BN, którego zdjęć jak dotąd nie udostępnili, rozwijają także kilka innych systemów walki radioelektronicznej, m.in. Krasucha 2/4, Swiet-KU i Samarkand.
Autor: mm/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vitaly V. Kuzmin / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)