Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać między pokojem z Izraelem i pokojem z Hamasem. Wcześniej tego dnia radykalna islamska organizacja Hamas osiągnęła porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej i zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w ciągu roku.
Hamas i prezydencki Fatah od lat pozostawały w ostrym konflikcie. W 2007 roku Hamas przejął faktyczną kontrolę nad Strefą Gazy. Natomiast nad Zachodnim Brzegiem Jordanu, wchodzącym również w skład Autonomii, kontrolę zachował Fatah, korzystający z bezpośredniego poparcia prezydenta Abbasa.
Władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybierać pomiędzy pokojem z Izraelem i pokojem z Hamasem. Nie ma możliwości na pokój z obiema stronami. Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Tajne negocjacje
Rzecznik Hamasu powiedział w środę, że "wszystkie punkty sporne" z rywalami z Fatah zostały usunięte. Decyzja ta została podjęta w Egipcie i jest rezultatem wielu tajnych spotkań.
Mam nadzieję, że Autonomia Palestyńska podejmie prawidłową decyzję, czyli wybierze pokój z Izraelem. Wybór należy do nich. Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Porozumienie zawarto ku zdziwieniu wielu przedstawicieli władz, gdyż oba ugrupowania są podzielone co do sposobu rozwiązania wieloletniego konfliktu z Izraelem. Fatah, główne palestyńskie ugrupowanie do czasu zwycięstwa wyborczego Hamasu w 2006 r., opowiada się za osiągnięciem pokoju w drodze negocjacji, co odrzucają islamiści.
- Obie strony podpisały wstępne dokumenty w sprawie porozumienia. Wszystkie punkty sporne zostały przezwyciężone - powiedział jednak w środę rzecznik władz Hamasu Taher al-Nono. Dodał, że wkrótce władze Egiptu zaproszą obie strony na uroczystość podpisania porozumienia w sprawie narodowego pojednania.
Egipski wywiad pośrednikiem
Informacje na temat porozumienia jako pierwszy przekazał egipski wywiad, który pośredniczył w rozmowach. W oświadczeniu, wydanym za pośrednictwem egipskiej agencji MENA, służby wywiadowcze podały, że delegacja Hamasu z wiceprzewodniczącym jego biura politycznego Musą Abu Marzukiem na czele porozumiała się z członkiem komitetu centralnego Fatahu Azzamem al-Ahmadem. "Konsultacje zakończyły się całkowitym porozumieniem w sprawie wszystkich punktów dyskusji" - brzmi komunikat.
Al-Ahmad i Abu Marzuk poinformowali, że porozumienie dotyczy wszystkich punktów spornych, w tym utworzenia rządu przejściowego, który w ciągu roku przygotuje wybory prezydenckie i parlamentarne, uzgodnień w sprawie bezpieczeństwa oraz restrukturyzacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w taki sposób, by mógł do niej dołączyć Hamas.
Izrael: wybierajcie
Błyskawicznie na doniesienia o porozumieniu zareagował Izrael. - Władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybierać pomiędzy pokojem z Izraelem i pokojem z Hamasem. Nie ma możliwości na pokój z obiema stronami - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.
- Hamas dąży do zniszczenia Izraela i wystrzeliwuje rakiety w nasze miasta, w nasze dzieci - dodał szef izraelskiego rządu. Krótkie przemówienie po hebrajsku zakończył następującym stwierdzeniem: "Mam nadzieję, że Autonomia Palestyńska podejmie prawidłową decyzję, czyli wybierze pokój z Izraelem. Wybór należy do nich".
Premierzy do dymisji
Izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe zostały wznowione we wrześniu 2010 r., jednak wkrótce załamały się, gdy Netanjahu odmówił przedłużenia moratorium na budowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej części Jerozolimy. Netanjahu ma wygłosić pod koniec maja w Kongresie USA przemówienie, w którym zamierza - według izraelskich mediów - wystąpić z inicjatywą pokojową.
W ramach wstępnego porozumienia, zawartego w środę między Hamasem a Fatahem, u władzy pozostałby prezydent Abbas. Dymisje musieliby jednak złożyć premierzy Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Według członka komitetu centralnego Fatahu Azzama al-Ahmada, w najbliższych dniach obie strony będą musiały porozumieć się co do nowego premiera. Ahmad podkreślał, że w skład nowego rządu weszliby jedynie deputowani niezależni.
Palestyńskie władze zamierzają we wrześniu zwrócić się do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, by uznało ich państwo obejmujące Strefę Gazy, Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej z 1967 roku.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org