Kolejni zakładnicy Hamasu uwolnieni. Wśród nich czteroletnia Amerykanka

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Hamas wypuścił w niedzielę 17 porwanych do Strefy Gazy zakładników: 14 obywateli Izraela i trzech obcokrajowców – ogłosiła izraelska armia. Hamas poinformował o uwolnieniu 13 Izraelczyków, trzech Tajlandczyków i Rosjanina. Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że wśród trzeciej grupy uwolnionych zakładników jest 4-letnia Abigail Edan, która ma podwójne izraelsko-amerykańskie obywatelstwo. To pierwsza wypuszczona z niewoli Hamasu Amerykanka.

W ramach obowiązującej od piątku umowy o zawieszeniu broni w Stefie Gazy, jak przekazała izraelska armia, Hamas uwolnił w niedzielę 14 obywateli Izraela i trzech obcokrajowców, których przejął Czerwony Krzyż.

Hamas poinformował o uwolnieniu 13 Izraelczyków, trzech Tajlandczyków i Rosjanina. Z wcześniejszych informacji przekazanych przez portal Times of Israel wynika, że wśród 14 Izraelczyków jest osoba posiadająca również obywatelstwo Rosji. Hamas ogłosił, że uwolnił ją dodatkowo, obok 13 Izraelczyków przewidzianych w porozumieniu o zawieszeniu broni.

Pierwsza Amerykanka wypuszczona z niewoli Hamasu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził na konferencji prasowej, że wśród 17 zakładników uwolnionych w niedzielę przez Hamas jest 4-letnia Abigail Edan, która ma podwójne izraelsko-amerykańskie obywatelstwo. To pierwsza wypuszczona z niewoli Hamasu Amerykanka.

Biden mówił, że Edan była świadkiem zabicia jej rodziców przez bojowników Hamasu podczas ich ataku na Izrael 7 października i od tego czasu była przetrzymywana w Strefie Gazy.

- To, co przeżyła, jest nie do pomyślenia – powiedział amerykański prezydent. Jak mówił, matka dziewczynki została zabita na jej oczach, dziewczynka uciekła do ojca, który zakrył ją własnym ciałem, po czym sam został zabity

Wyraził nadzieję, że Hamas wypuści na wolność więcej Amerykanów.

Dziewczynka była najmłodszą spośród porwanych obywateli USA. Kilka dni temu, będąc w niewoli Hamasu, skończyła cztery lata.

CZYTAJ TAKŻE: Porwana przez Hamas 3-latka stała się symbolem. Teraz ma wrócić do domu

Dziadek Abigail: jestem bardzo wdzięczny Bidenowi

- Przez chwilę nie mogłem w to uwierzyć – mówił dziadek dziewczynki Carmel Edan, czekając na Abigail w Izraelu.

Chociaż był szczęśliwy z powodu powrotu wnuczki, ubolewał nad stratą jej rodziców.

Podziękował Bidenowi za jego rolę w doprowadzeniu do jej uwolnienia. - Jestem bardzo wdzięczny Bidenowi. Kochamy go za całą pomoc, jaką okazuje nam, a także wszystkim Amerykanom, dziękujemy bardzo. Kochamy cię. Nadal nas wspieraj. Jesteśmy demokracją – powiedział Reutersowi.

Wcześniej w niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował o "rosnącym optymizmie" co do możliwości zwolnienia Edan. - Mamy powody podejrzewać, że dziś dojdzie do uwolnienia amerykańskiego obywatela – dodał.

Wymiana zakładników między Izraelem a Hamasem

Hamas zwolnił w niedzielę 17 osób w ramach trzeciej tury wymiany zakładników na palestyńskich więźniów.

Izraelska służba więzienna poinformowała w niedzielę, że uwolniono 39 palestyńskich więźniów. Wszystkim uwalnianym więźniom palestyńskim postawiono zarzuty terroryzmu, a wielu z nich zostało skazanych za swoje czyny. Osoby zwolnione to kobiety lub nieletni poniżej 18 roku życia - dodała izraelska służba więzienna.

W piątek Hamas wypuścił 13 obywateli izraelskich i 11 cudzoziemców, a Izrael zwolnił 39 więźniów. W sobotę ze Strefy Gazy wypuszczono 13 Izraelczyków i czterech Tajlandczyków w zamian za 39 więźniów palestyńskich.

Hamas chce przedłużyć rozejm

Portal Times of Israel podał w niedzielę, że Hamas ogłosił w oświadczeniu, że chce przedłużyć rozejm w wojnie z Izraelem o 2-4 dni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników, którzy zostaliby wymienieni na palestyńskich więźniów.

To prawdopodobnie pierwszy oficjalny sygnał od Hamasu, że chce przedłużyć obowiązujące do poniedziałku zawieszenie broni - zaznacza izraelski portal. Przypomina, że zgodnie z uzgodnieniami za każdy dodatkowy dzień rozejmu Hamas będzie musiał zwolnić 10 kolejnych zakładników.

W ramach zawartej wcześniej umowy rozejm miał obowiązywać od piątku przez cztery dni. W tym czasie uwolnionych ma zostać około 50 izraelskich zakładników w zamian za około 150 palestyńskich skazańców przebywających w izraelskich więzieniach.

Izraelski rząd zgodził się, że zawieszenie broni może zostać przedłużone maksymalnie na 10 dni, a liczba zwolnionych palestyńskich więźniów nie może przekroczyć 300. By zwiększyć te limity, wymagane jest ponowne głosowanie umowy przez członków gabinetu - zaznacza Times of Israel.

CZYTAJ TAKŻE: Uwolniona Emily wpadła w ramiona ojca. W niewoli obchodziła 9. urodziny

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: PAP, CNN, Reuters