"Modliłem się pod Ścianą Płaczu, by muzułmanie patrzyli na ten lot". Historyczny lot z Tel Awiwu

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Czołowi doradcy prezydenta Donalda Trumpa oraz premiera Benjamina Netanjahu odbyli historyczny, pierwszy lot z Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraje te w połowie sierpnia poinformowały, że nawiążą ze sobą stosunki dyplomatyczne.

Trzygodzinny lot amerykańsko-izraelskiej delegacji do Abu Zabi rozpoczął dwudniową wizytę dyplomatów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, której celem jest ustalenie szczegółowych zapisów umowy o nawiązaniu stosunków między państwami. W skład delegacji wchodzą między innymi doradca, a prywatnie zięć Donalda Trumpa Jared Kushner, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien oraz szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Shabbat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Wczoraj modliłem się pod Ścianą Płaczu, by muzułmanie i Arabowie na całym świecie patrzyli na ten lot, dostrzegając, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i że nasza przyszłość nie musi być określana przez naszą przeszłość - mówił na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie Kushner.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że lot samolotu linii El Al z delegacją na pokładzie przejdzie do historii także dlatego, że jest to pierwszy raz, gdy izraelski samolot otrzymał oficjalną zgodę na przelot nad terytorium Arabii Saudyjskiej. Izrael oraz monarchia Saudów formalnie nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych.  

Tajne rozmowy izraelskiego rządu

W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego rząd prowadzi tajne rozmowy z licznymi arabskimi i muzułmańskimi przywódcami w celu normalizacji stosunków z ich krajami.

Netanjahu przyznał, że rozmowy odbyły się już z politykami z Sudanu, Czadu i Omanu. - Odbywamy o wiele więcej spotkań z przywódcami arabskimi i muzułmańskimi w celu normalizacji stosunków - powiedział w Jerozolimie na konferencji prasowej wraz z Jaredem Kushnerem.

Pakt pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, federacją siedmiu szejkanatów, nazwany Porozumieniem Abrahama, został zawarty 13 sierpnia pod auspicjami USA. Na jego mocy Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiążą stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się zawiesić aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Unieważnienie bojkotu Izraela

ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

W sobotę przywódca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Chalifa ibn Zajed an-Nahajan wydał formalny dekret unieważniający ustawę o bojkocie Izraela i zezwalający na umowy handlowe i finansowe między dwoma krajami. Dekret prezydenta ma na celu "wspieranie współpracy bilateralnej w celu nawiązania stosunków dwustronnych" - podała agencja.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP