Rosjanie potrzebowali pół roku, Ukraińcy zrobili to w pięć tygodni

Źródło:
PAP
10.07.2023 | Atak na stanowisko Rosjan w Bachmucie. Syrski opublikował nagranie
10.07.2023 | Atak na stanowisko Rosjan w Bachmucie. Syrski opublikował nagranie Syrski/Telegram
wideo 2/3
Atak na stanowisko Rosjan w Bachmucie. Syrski opublikował nagranie Syrski/Telegram

Ukraińska armia zajęła w ciągu pięciu tygodni kontrofensywy niemal taki obszar, jaki wojska rosyjskie zajęły przez ponad pół roku - szacuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie o sytuacji na froncie. ISW ocenia również, że ukraińskie operacje kontrofensywne w rejonie Bachmutu mogą zagrozić rosyjskiej kontroli nad nim, ale jest zbyt wcześnie, by prognozować wyzwolenie miasta.

Od 1 stycznia Rosjanie zajęli około 282 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy na całym obszarze działań wojennych. Ukraińcy od 4 czerwca odzyskali około 253 kilometry kwadratowe obszarów kraju - szacuje ISW. Analitycy zaznaczają, że są to ich własne szacunki, które różnią się od ocen ukraińskich, prawdopodobnie dlatego, że Ukraina inaczej oceniała swą początkową kontrolę zajmowanego terytorium.

Zgodnie z ocenami ogłoszonymi w poniedziałek przez ukraiński Sztab Generalny armia wyzwoliła w ciągu minionego tygodnia 4 kilometry kwadratowe terytorium na kierunku Bachmutu, a ogółem od początku kontrofensywy na tym kierunku - około 24 kilometry. Na południu kraju, na kierunku Berdiańska i Melitopola siły ukraińskie przesunęły się od początku kontrofensywy o 8,6 km.

ISW: Ukraińcy okrążają Bachmut

Amerykański think tank cytuje również ukraińską wiceminister obrony Hannę Malar, która powiedziała w poniedziałek, że Ukraińcy przejęli wzgórza w rejonie Bachmutu, co pozwoliło im na uzyskanie kontroli ogniowej nad samym miastem.

"Przedstawiciele Ukrainy sygnalizowali ostatnio, że dąży ona do złapania w pułapkę wojsk rosyjskich wewnątrz miasta. Wydaje się, że operacje ukraińskie mają na celu powolne okrążenie oddziałów rosyjskich w Bachmucie i na flankach" - zauważa ISW.

Eksperci uważają wypowiedzi władz ukraińskich na ten temat za raczej wiarygodne, choć wcześniej, gdy Rosjanie zajmowali Bachmut, ostrożnie oceniali deklaracje rosyjskie o odcięciu ukraińskich lądowych szlaków zaopatrzenia naokoło miasta. Teraz bowiem - wyjaśnia ISW - zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie mówią o przejmowaniu przez Ukraińców obszarów na południowo-zachodnich flankach Bachmutu, w tym pewnych miejsc specyficznych pod względem ukształtowania terenu, które mogą pozwolić na uzyskanie przewagi ogniowej. Scenariusz okrążenia oddziałów rosyjskich w Bachmucie jest też tematem, który niepokoi związanych z Kremlem rosyjskich blogerów wojennych - wskazuje ISW.

Ogółem, zdaniem ekspertów kontrofensywa ukraińska na kierunku Bachmutu może zagrozić kontroli rosyjskiej nad tym miastem, jednak jest zbyt wcześnie, by prognozować wyzwolenie Bachmutu. 

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP