Irlandzcy rybacy chcieli zakłócić manewry rosyjskiej floty. Jest porozumienie z ambasadorem Rosji

Źródło:
PAP
Rosyjskie manewry na Morzu Barentsa
Rosyjskie manewry na Morzu Barentsamil.ru
wideo 2/3
Rosyjskie manewry na Morzu Barentsamil.ru

Rosja chce przeprowadzić ćwiczenia okrętów wojennych u wybrzeży Irlandii. Manewry planowali zakłócić irlandzcy rybacy, którzy w czwartek poinformowali, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.

Ogłoszony w zeszłym tygodniu przez Rosję plan przeprowadzenia ćwiczeń okrętów wojennych w dniach 3-8 lutego w odległości ok. 260 km od południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii wzbudził spore kontrowersje. Miałyby się one odbyć na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii. Ze względu na sytuację międzynarodową irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że obecność rosyjskich jednostek byłaby niemile widziana.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dodatkowo we wtorek przeciwko tym planom zaprotestowali irlandzcy rybacy, którzy zwrócili uwagę, że miałyby się odbyć na obszarach połowowych, co grozi zachwianiem ekosystemu. Zapowiedzieli, że w czasie trwania manewrów zamierzają przeprowadzić protest.

Choć ambasador Rosji w Irlandii Jurij Fiłatow przekonywał, że kontrowersje są "mocno przesadzone", a ćwiczenia "nie są w żaden sposób zagrożeniem dla Irlandii ani nikogo innego", zdecydował się ostatecznie spotkać z rybakami ze względu na rosnące zainteresowanie mediów tą sprawą.

Po jego zakończeniu Brendan Byrne, szef irlandzkiego Stowarzyszenia Przetwórców i Eksporterów Ryb, powiedział, że osiągnięto porozumienie otwierające możliwość równoczesnego odbycia połowów i manewrów.

Szczegóły porozumienia wymagają jeszcze zatwierdzenia przez rząd w Moskwie, ale strefa miałaby być elastyczna, a odległość pomiędzy irlandzkimi kutrami a rosyjskimi okrętami wahałaby się między 60 a 80 km.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock