Irlandia Północna. Policja ostrzega przed planowanymi atakami terrorystycznymi w okresie wielkanocnym

Źródło:
PAP
Brytyjskie władze podniosły poziom zagrożenia terroryzmem domowym w Irlandii Północnej
Brytyjskie władze podniosły poziom zagrożenia terroryzmem domowym w Irlandii Północnej Reuters Archive
wideo 2/2
Brytyjskie władze podniosły poziom zagrożenia terroryzmem domowym w Irlandii Północnej Reuters Archive

Policja Irlandii Północnej poinformowała, że dysponuje silnymi, wiarygodnymi informacjami wywiadowczymi o planowanych atakach terrorystycznych na jej funkcjonariuszy, do czego miałoby dojść w okresie wielkanocnym.

W poniedziałek przypada 25. rocznica zawarcia porozumienia wielkopiątkowego, będącego podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Z tej okazji następnego dnia do Belfastu mają przyjechać prezydent USA Joe Biden i były prezydent Bill Clinton, który sprawował ten urząd, gdy podpisano porozumienie.

Komisarz północnoirlandzkiej policji (PSNI) Simon Byrne poinformował, że w związku ze zwiększonym zagrożeniem terroryzmem domowym część funkcjonariuszy będzie miała wydłużone zmiany, a inni zostaną przeniesieni do zadań bezpośrednio w terenie.

Jego drugi zastępca Bobby Singleton powiedział, że PSNI dysponuje mocnymi informacjami wywiadowczymi na temat przygotowywanych ataków na funkcjonariuszy ze strony republikańskich grup paramilitarnych, do czego miałoby dojść w poniedziałek w Derry/Londonderry.

Północnoirlandzki policjant w Belfaście Min Jing / Shutterstock

Na poniedziałek w drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej planowana jest parada upamiętniająca powstanie wielkanocne z 1916 r. przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Irlandii.

Podniesiony poziom zagrożenia terrorystycznego

Na początku zeszłego tygodnia w Irlandii Północnej podniesiony został poziom zagrożenia terrorystycznego ze "znaczącego" na "poważny", czyli z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny.

W lutym w Omagh doszło do próby zabójstwa znanego detektywa policyjnego Johna Caldwella, który został kilkakrotnie postrzelony i od tego czasu przebywa w szpitalu w stanie krytycznym. Do ataku przyznała się Nowa IRA.

Nowa IRA

Nowa Irlandzka Armia Republikańska to niewielka grupa paramilitarna powstała w 2012 roku w wyniku połączenia kilku organizacji sprzeciwiających się nie tylko brytyjskiemu zwierzchnictwu nad Irlandią Północną, ale też porozumieniu wielkopiątkowemu, które jest podstawą procesu pokojowego w tej prowincji.

Nowa IRA jest m.in. odpowiedzialna za głośne śmiertelne postrzelenie dziennikarki Lyry McKee w kwietniu 2019 roku podczas zamieszek w Londonderry, choć jak wyjaśniała, była ona przypadkową ofiarą.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min Jing / Shutterstock