Amerykańska flota opublikowała nagranie, na którym ma być widoczne wystrzelenie irańskich rakiet w pobliżu okrętów wojennych USA, w tym lotniskowca USS Harry Truman, w cieśninie Ormuz na Morzu Arabskim. Nagranie miało zostać wykonane z pokładu amerykańskiego helikoptera 26 grudnia ub. roku.
31 grudnia 2015 roku Iran zaprzeczył doniesieniom o tym, że z okrętów Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej wystrzelono rakiety w pobliżu amerykańskich statków. Rzecznik Gwardii Rewolucyjnej nazwał te oskarżenia "fałszywymi", których celem jest wywołanie "wojny psychologicznej".
"Nieprofesjonalne działanie"
Amerykańska flota poinformowała, że nagranie wykonane 26 grudnia pokazuje irański "szybki patrolujący statek" wystrzeliwujący kilka rakiet w "bliskiej odległości" od okrętu USS Harry Truman, niszczyciela USS Bulkeley, francuskiej fregaty FS Provence i nieokreślonego statku handlowego.
Nagranie zrobione z pokładu helikoptera Seahawk trwa 30 sekund. Amerykańska flota twierdzi, że rakiety wystrzelono w czasie, gdy okręty przepływały przez cieśninę Ormuz w stronę Zatoki Perskiej uznawanym międzynarodowym szlakiem morskim.
29 grudnia 2015 roku amerykańska armia poinformowała o incydencie, a rzecznik centralnego dowództwa nazwał działania Iranu "skrajnie prowokacyjnymi, niebezpiecznymi i nieprofesjonalnymi".
Wspierają lotnictwo
Centralne dowództwo poinformowało wówczas, że Iran ostrzegł o zamiarze wystrzelenia rakiet zaledwie 23 minuty przed faktycznym odpaleniem. USS Harry Truman i dwa inne okręty wojenne były częścią okrętów dowodzonej przez Amerykanów koalicji i wspierały lotnictwo wojskowe, prowadzące naloty na siły tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.
Relacje pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi pozostają napięte mimo podpisania porozumienia o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego.
Na mocy porozumienia zawartego 14 lipca Teheran ma ograniczyć zapasy nisko wzbogaconego (do 3,67 proc.) uranu z niemal 9 ton do 300 kg. Pozbycie się uranu jest jednym z istotnych zobowiązań podjętych przez Iran w ramach porozumienia, które ma ograniczyć potencjał nuklearny tego kraju - zminimalizować możliwość zbudowania broni nuklearnej. Kolejnym warunkiem jest zdecydowane zmniejszenie liczby wirówek do wzbogacania uranu.
Autor: asz//gak / Źródło: reuters, pap