Iran. Zamknięto ponad dwa tysiące firm. Powodem brak hidżabu u właścicielek, pracowniczek lub klientek

Źródło:
PAP

W Iranie władze zamknęły w kwietniu ponad dwa tysiące przedsiębiorstw z powodu braku hidżabu u właścicielek, klientek albo pracownic - napisał w piątek portal Iran International, powołując się na lokalne media. Zamknięto między innymi restauracje, sklepy, a nawet klinikę i siłownię. W rezultacie pracę mogły stracić nawet dziesiątki tysięcy osób.

Lokalne media poinformowały w tym tygodniu o zamknięciu centrum handlowego Opal w Teheranie, w którym działało 450 sklepów. "Tylko ta jedna decyzja oznaczała likwidację 2500 miejsc pracy" - twierdzi Iran International.

Na początku kwietnia Ali Chamenei, przywódca Iranu, potwierdził, że stanowisko reżimu ws. wprowadzonego w 1979 roku obowiązku noszenia hidżabu, czarnej chusty szczelnie zakrywającej włosy, nie zostało złagodzone. - Odrzucenie hidżabu to grzech, zarówno religijny, jak polityczny - oświadczył Chamenei. Deklarację tę uważa się za polecenie wystosowane do państwowych instytucji i władz samorządowych, by użyły wszelkich środków w celu odzyskania kontroli nad kobietami, które dołączyły do ruchu nieposłuszeństwa obywatelskiego sprzeciwiającego się przymusowi zasłaniania włosów - twierdzi portal.

Iranki w Teheranie noszące hidżab Shutterstock

Takie działania mogą być sprzeczne zarówno z prawem religijnym, jak i państwowym

Niektórzy prawnicy zwracają uwagę, że zamykanie za karę przedsiębiorstw jest sprzeczne z prawem, zarówno w świetle szariatu - muzułmańskiego prawa religijnego - jak i kodeksów Republiki Islamskiej.

- Czy ktoś słyszał, żeby "zakazano ulicy", bo ktoś kogoś na niej zabił? Czy jest możliwe zamknięcie urzędu z powodu korupcji? Prawo nie pozwala na zamknięcie firmy dlatego, że ktoś zdjął w niej hidżab - twierdzi cytowany przez portal Mohammad Mansouri-Boroujeni, profesor prawa z uniwersytetu w Isfahanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obrońcy praw człowieka: irańskie siły bezpieczeństwa zabijają, torturują i porywają nieletnich

W ostatnich tygodniach władze Teheranu umieściły w miejscach publicznych dziesiątki banerów promujących hidżab. Na jednym z nich kobieta zakłada młodziutkiej dziewczynie zasłonę. Pod zdjęciem widnieje hasło: "hidżab jest dziedzictwem matek dla córek". Kolejny plakat przekonuje, że sprzeciw wobec obowiązku noszenia zasłony jest "niszczeniem podstaw rodziny".

Autorka/Autor:ks//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock