Po śmierci Mahsy Amini nagrodę mieli odebrać jej najbliżsi. Władze Iranu zabrały im paszporty

Źródło:
BBC, Parlament Europejski, X
Teheran w Iranie
Teheran w Iranie
Google Earth
Teheran w IranieGoogle Earth

Władze Iranu skonfiskowały paszporty członków rodziny Mahsy Amini, pośmiertnie uhonorowanej przez Parlament Europejski za działania na rzecz praw człowieka. Najbliżsi działaczki, która zginęła po zatrzymaniu przez irańską policję moralności, mieli odebrać Nagrodą Sacharowa we Francji. Na lotnisku poinformowano ich, że mają zakaz opuszczania kraju.

Rodzina Mahsy Amini, pośmiertnie uhonorowanej przez Parlament Europejski za działania na rzecz praw człowieka, została powstrzymana przez władze Iranu przed wyjazdem do Francji po odbiór Nagrody Sacharowa - poinformowała w sobotę agencja AFP, która powołała się na prawniczkę bliskich laureatki, Chirinne Ardakani.

Czytaj też: Śmierć Mahsy wywołała masowe protesty. Teraz problemy ma prawnik jej rodziny

"Prawdy nie da się przemilczeć"

Rodzicom i bratu pani Mahsy Amini zabroniono wejścia na pokład samolotu lecącego do Strasburga, a ich paszporty zostały skonfiskowane. Nie mogą oni opuścić kraju, choć - jak poinformowała ich prawniczka - mają ważne wizy.

Ardakani oceniła, że władze irańskie "nigdy nie były tak zmobilizowane, aby uniemożliwić rodzinom ofiar rozmowy ze społecznością międzynarodową" jak w tym przypadku.

Do sprawy odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. "Wzywam reżim Iranu do wycofania decyzji zakazującej podróżowania matce, ojcu i bratu Mahsy Amini. Ich miejsce w przyszły wtorek jest w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie wraz z odważnymi kobietami z Iranu otrzymają Nagrodę Sacharowa. Prawdy nie da się przemilczeć" - napisała szefowa PE.

Iran. Śmierć Mahsy Amini po zatrzymaniu przez policję moralności

Mahsa Amini zmarła 16 września w szpitalu w stolicy kraju - Teheranie. Trzy dni wcześniej została zatrzymana przez irańską policję moralności za rzekome naruszenie surowych irańskich przepisów nakładających na kobiety obowiązek zakrywania włosów hidżabem. Wielu komentatorów - z przewodniczącą PE na czele - działanie irańskich funkcjonariuszy uznało za morderstwo.

Czytaj też: Policja konfiskuje kobietom samochody. "Reakcja na ubiegłoroczne protesty"

Według świadków 22-letnia Kurdyjka była brutalnie bita. Irańskie władze zaprzeczyły jednak, by funkcjonariusze źle ją traktowali. Za śmierć kobiety - według oficjalnej wersji - miała odpowiadać nagła niewydolność serca. Sprawa wywołała masowe protesty irańskich kobiet.

Nagroda Sacharowa dla Mahsy Amini

W październiku Parlament Europejski poinformował o przyznaniu Nagrody Sacharowa za wolność myśli Mahsie Amini. To wyróżnienie przyznawane za walkę o prawa człowieka.

"Parlament Europejski z dumą stoi po stronie odważnych i buntowniczych, którzy w dalszym ciągu walczą o równość, godność i wolność w Iranie. Stoimy po stronie tych, którzy nawet po wyjściu z więzienia nadal utrzymują przy życiu Kobiety, Życie i Wolność. Wybierając ich na laureatów Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2023, ta Izba pamięta o ich walce i w dalszym ciągu honoruje wszystkich, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność" - powiedziała cytowana w komunikacie Parlamentu Europejskiego szefowa PE Roberta Metsola.

Nagroda Sacharowa za wolność myśli przyznawana jest co roku przez Parlament Europejski. Jak czytamy na stronie PE, została ona utworzona w 1988 roku, aby "uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, laureata pokojowej nagrody Nobla w 1975 roku, m.in. za działania na rzecz rozbrojenia, ograniczenia potencjałów nuklearnych, demokracji i poszanowania praw człowieka. Nagroda wynosi 50 000 euro".

W 2022 roku laureatem Nagrody Sacharowa został naród ukraiński "reprezentowany przez prezydenta, wybranych przywódców i społeczeństwo obywatelskie".

Autorka/Autor:bp//mrz

Źródło: BBC, Parlament Europejski, X