Powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej irańska agencja Tasnim podała, że w następstwie rosnącego napięcia i wymiany ciosów z Izraelem w Teheranie powstaje "tunel obronny". Wcześniej izraelski minister obrony Israel Kac stwierdził, że "Iran jest bardziej niż kiedykolwiek narażony na ataki w cele nuklearne".
- Po raz pierwszy w kraju, w Teheranie budowany jest tunel o zastosowaniach obronnych - powiedział agencji szef transportu w Radzie Miasta Teheranu. Jak podała agencja Tasnim, tunel powstaje w centrum miasta. Ma połączyć stację metra ze szpitalem Imama Chomeiniego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konflikt jądrowy? Pięć miliardów ofiar
W odpowiedzi na atak Iranu na terytorium Izraela, do którego doszło 1 października, Izrael przeprowadził pierwsze otwarte ataki w Iranie, uderzając w fabryki broni i instalacje militarne - przypomniała agencja Reutera.
Minister obrony Izraela: to najlepszy czas, by zaatakować
"Iran jest bardziej niż kiedykolwiek narażony na ataki w cele nuklearne. Mamy szansę, by osiągnąć najważniejszy cel - wyeliminować żywotne zagrożenie dla Izraela" - ogłosił nowy minister obrony Israel Kac. Dodał, że zawieszenie broni w Libanie "będzie możliwe dopiero po osiągnięciu celów wojennych".
Kac w poniedziałek po raz pierwszy spotkał się ze Sztabem Generalnym Sił Obronnych Izraela. "W izraelskim establishmencie politycznym i bezpieczeństwa panuje obecnie szeroki konsensus, że należy udaremnić irański program nuklearny i że to jest możliwe nie tylko poprzez środki militarne, ale również dyplomatyczne" - uzupełnił Kac. Władze Iranu od lat odrzucają oskarżenia o prace nad bronią atomową. Gdy prezydent USA Donald Trump wycofał się w 2018 roku z umowy nuklearnej z tym państwem, Iran przyspieszył proces wzbogacania uranu i według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ma techniczne możliwości, by osiągnąć poziom potrzebny do militarnego wykorzystania tego paliwa.
Wzrost napięcia między Iranem a Izraelem
Władze Iranu wielokrotnie wzywały do zniszczenia państwa izraelskiego. Rząd w Jerozolimie uważa, że program atomowy Teheranu jest dla niego egzystencjalnym zagrożeniem.
26 października izraelskie lotnictwo przeprowadziło nalot na Iran w odwecie za wcześniejsze uderzenie tego państwa. Zaatakowano cele związane z produkcją rakiet balistycznych. Prezydent USA Joe Biden apelował wcześniej do Izraela, by nie atakował celów nuklearnych.
Niektórzy izraelscy politycy nawoływali do uderzenia w infrastrukturę jądrową, ale według amerykańskiej prasy taki wariant ataku został wykluczony z powodu silnych nacisków administracji Joego Bidena.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ABEDIN TAHERKENAREH/PAP/EPA