Irańscy fundamentaliści chcą spacer z psem uznać za przestępstwo

Źródło:
PAP

Irańscy radykalni parlamentarzyści chcą zakazania trzymania zwierząt domowych. W myśl złożonego przez nich projektu ustawy spacer z psem zostanie uznany za przestępstwo.

Projektodawcy przewidzieli w swojej ustawie między innymi konfiskatę na trzy miesiące taksówki, której kierowca zgodził się przewieźć pasażera z psem lub kotem. Chcą ponadto zakazu wynajmowania mieszkań właścicielom zwierząt domowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Powołując się na założenia teologii muzułmańskiej, twardogłowi konserwatyści określają zwierzęta jako nieczyste i "wywołujące panikę wśród ludzi widzących spacerowicza z psem". Przechadzka z pupilem na smyczy, w myśl nowych przepisów uznana za przestępstwo, wiązać się będzie z wysoką karą grzywny.

Spacer z psem w Iranie może zostać uznany za przestępstwo behzad moloud / Shutterstock

Dotychczasowe próby policji

Irańska policja podejmowała dotąd liczne próby wprowadzenia zakazu trzymania w domu psów czy kotów - wszystkie okazywały się bezskuteczne. Mając w rękach prawne narzędzie, będzie mogła sprawniej egzekwować ograniczenia.

Zdaniem wielu obserwatorów zapowiedziane regulacje będą społecznie ignorowane. Coraz więcej młodych Irańczyków mieszka ze zwierzętami domowymi. W stolicy kraju, Teheranie, i innych większych miastach pojawiają się kliniki weterynaryjne i sklepy zoologiczne cieszące się rosnącym zainteresowaniem klientów. 

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: behzad moloud / Shutterstock