Siostrzenica ajatollaha Chameneiego wzywa do zerwania stosunków z Teheranem

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP

Siostrzenica ajatollaha Alego Chameneiego Farideh Moradkhani wezwała rządy "krajów miłujących wolność" do zerwania stosunków z Iranem i wydalenia przedstawicieli "zbrodniczego reżimu". Moradkhani jest znaną działaczką na rzecz praw człowieka, jej apel związany jest z brutalnym tłumieniem trwających od września protestów.

Moradkhani na opublikowanym w sieci nagraniu zaapelowała, by rządy "nie wspierały tego morderczego, zabijającego dzieci reżimu". - Reżim ten nie jest nawet lojalny wobec swoich własnych religijnych zasad. Nie uznaje żadnych praw ani reguł poza siłą i utrzymywaniem tej siły za wszelką cenę - powiedziała.

- Nadszedł czas by wszystkie wolne i demokratyczne państwa w symbolicznym geście wycofały z Iranu wszystkich swoich przedstawicieli i wydalili ze swoich krajów przedstawicieli tego zbrodniczego reżimu. To pokaże solidarność z Irańczykami, którzy chcą wolności - zaapelowała siostrzenica Chameneiego.

Wideo z apelem zostało opublikowane przez jej brata Mahmouda Moradkhaniego, mieszkającego we Francji. Farideh Moradkhani została aresztowana w środę przez władze Iranu za poparcie antyreżimowych protestów

Jej ojciec, Ali Moradkhani Arangeh, był duchownym szyickim, żonatym z siostrą Chameneiego. Zmarł niedawno w Teheranie po latach izolacji z powodu swojego krytycznego stanowiska wobec Islamskiej Republiki.

Protesty w Iranie

Irańska agencja informacyjna HRANA poinformowała w niedzielę, że w ciągu ponad dwóch miesięcy ogólnokrajowych zamieszek do 26 listopada zginęło 450 demonstrantów, w tym 63 nieletnich. Szacuje się, że zginęło w nich 60 członków sił bezpieczeństwa, a 18 173 protestujących zostało zatrzymanych.

Protesty, wywołane śmiercią młodej Kurdyjki z Iranu, Mahsy Amini, po jej aresztowaniu za "nieodpowiedni strój", stanowią jedno z największych wyzwań dla duchownego establishmentu kraju od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

W czwartek najwyższy organ ONZ ds. praw człowieka podjął decyzję o powołaniu nowej misji śledczej w celu zbadania brutalnego stłumienia protestów antyrządowych w Teheranie.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości