Iran wznowi negocjacje w sprawie umowy nuklearnej. Wiceszef irańskiego MSZ: rozmowy przed końcem listopada

Źródło:
PAP, Reuters

Rozmowy Iranu z sześcioma światowymi mocarstwami, mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego z 2015 roku, zostaną wznowione do końca listopada - poinformował w środę wiceszef irańskiego MSZ Ali Bagheri Kani, główny negocjator rządu w tej sprawie. Dodał, że "dokładna data zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu".

Wiceszef resortu dyplomacji Iranu Ali Bagheri Kani rozmawiał w środę w Brukseli z Enrique Morą, wysokim rangą urzędnikiem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za temat ożywienia umowy nuklearnej z Iranem. Po spotkaniu przekazał, że rozmowy jego kraju z sześcioma światowymi mocarstwami dotyczące porozumienia, zostaną wznowione.

"Odbyłem poważną i konstruktywną rozmowę z Enrique Morą na temat podstaw udanych negocjacji. Zgodziliśmy się na wznowienie rozmów przed końcem listopada. Dokładna data zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu" - napisał na Twitterze Kani, odpowiedzialny w irańskim rządzie za negocjacje w sprawie wznowienia umowy nuklearnej.

Na środowej konferencji prasowej także irański minister spraw wewnętrznych Hossein Amir-Abdollahian potwierdził, że rozmowy zostaną wkrótce wznowione.

Francja, Wielka Brytania i Niemcy nie otrzymały zaproszenia, wyrażają żal

Według francuskiego źródła dyplomatycznego, na które powołuje się Agencja Reutera, trzy strony porozumienia: Francja, Wielka Brytania i Niemcy - wyraziły żal, że nie otrzymały zaproszenia do rozmowy w Brukseli. Dodały, że są gotowe, by spotkać się ze stroną irańską tak szybko, jak to możliwe. "Nie otrzymaliśmy żadnego zaproszenia. Jesteśmy gotowi do spotkania (...) w najbliższym dogodnym terminie, jednak wyrażamy żal, że Iran odrzucił nasze propozycje spotkania się dzisiaj [w środę - przyp. red.], gdy Ali Bagheri Kani przebywał z wizytą w Europie" - podało źródło.

Porozumienie nuklearne z Iranem

Zawarta w 2015 r. umowa nuklearna między Teheranem a USA, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją, Francją i Niemcami przewidywała ograniczenie wzbogacania i produkcji uranu przez Iran w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Iran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Zaniepokojone jego postępami nuklearnymi mocarstwa wezwały Teheran do wznowienia rozmów.

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu. Do tej pory w Wiedniu odbyło się sześć rund rozmów dotyczących powrotu do umowy.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: