Zebrali już materiał na trzy bomby atomowe. I się nie zatrzymują

Źródło:
PAP
Irański program atomowy (wideo archiwalne)
Irański program atomowy (wideo archiwalne)Reuters Archiwum
wideo 2/5
Iran chce zainstalować dodatkowe wirówki do wzbogacania uranu (wideo archiwalne)Reuters Archiwum

Iran przekazał, że osiem systemów, z których każdy zawiera 174 wirówki wzbogacające uran IR-6, będzie instalowanych w najbliższych tygodniach w pierwszej części obiektu Fordo - poinformowano w raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wcześniej agencja alarmowała, że Iran ma wystarczające ilości uranu, by zbudować trzy bomby atomowe.

Kanał informacyjny Iran International, powołując się na swoje źródła, podał, że Iran zwiększa swoje możliwości wzbogacania uranu w odpowiedzi na rezolucję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która na początku czerwca zaapelowała do władz w Teheranie, aby zgodziły się na kontrole MAEA, której się sprzeciwiały.

"W dniach 9 i 10 czerwca Iran poinformował MAEA, że osiem systemów, z których każdy zawiera 174 wirówki wzbogacające uran IR-6 (w sumie 1392 wirówki - red.), będzie instalowanych w najbliższych 3-4 tygodniach w pierwszej części obiektu Fordo" - przekazano w raporcie MAEA.

CZYTAJ: MAEA: Iran posiada wystarczające ilości uranu, by zbudować trzy bomby atomowe

Instalacja kolejnych systemów

"11 czerwca 2024 agencja sprawdziła, że Iran zakończył instalacje wirówek wzbogacających IR-6 wewnątrz obiektu Fordo w ramach dwóch systemów w obiekcie pierwszym. Teraz odbywa się instalacja kolejnych czterech systemów wirówek wzbogacających" - podała MAEA.

Przed zainstalowaniem nowych systemów w obiekcie Fordo działało tam osiem maszyn wzbogacających uran. Mimo, że instalacja zapowiedzianych wirówek miała się już zakończyć, do tej pory przeprowadzono jedynie prace przygotowawcze.

Z kolei w obiekcie podziemnym Natanz, gdzie również jest realizowany program wzbogacania uranu, też powstaną nowe wirówki, jednak władze irańskie nie ujawniły ich liczby. Jednocześnie Iran poinformował MAEA, że utworzy 18 systemów maszyn IR-2m w Natanz.

Rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej

Zgodnie z umową nuklearną zawartą w 2015 roku, znaną jako JCPOA, Iran może wzbogacać uran do poziomu nie wyższego niż 3,67 procent, a w zamian za takie zobowiązanie Teheranu zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Umowa nuklearna została zawieszona podczas rządów prezydenta USA Donalda Trumpa, po tym jak Ameryka wycofała się z JCPOA.

Rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej prowadzone od kilku lat w Wiedniu na razie skończyły się fiaskiem. W obradach brały udział delegacje państw sygnatariuszy paktu, czyli Iranu oraz Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Niemiec. Amerykanie uczestniczyli w rozmowach pośrednio, gdyż Teheran nie zgodził się na ich obecność przy stole negocjacyjnym.

Na początku 2023 roku MAEA alarmowała, że Iran ma 18 razy więcej uranu wzbogaconego do 60 procent, niż przewidywała to umowa atomowa z 2015 roku. W listopadzie zeszłego roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że Iran ma ponad 128 kilogramów uranu wzbogaconego do 60 procent, podczas gdy 42 kilogramy, po dalszym wzbogaceniu, wystarczają do wyprodukowania jednej bomby atomowej.

Teheran później nieco spowolnił produkcję wzbogaconego uranu, ale pod koniec zeszłego roku tempo tego procesu potroiło się i wzrosło z około 3 kg do około 9 kg miesięcznie.

Do wyprodukowania bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90 procent.

Irański program nuklearnyPAP

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: