Iran "daje możliwość opamiętania się" i grozi powrotem do roku 2015


Rzecznik irańskiej organizacji ds. energetyki jądrowej oświadczył, że Iran może powrócić do sytuacji, która panowała przed zawarciem w 2015 r. międzynarodowego porozumienia w sprawie jego programu nuklearnego. Behrus Kamalwandi zaapelował do USA i Unii Europejskiej.

- Jeśli Europejczycy i Amerykanie nie będą chcieli działać zgodnie ze swoimi zobowiązaniami, zrównoważymy to, zmniejszając nasze zobowiązania i powrócimy do sytuacji sprzed czterech lat - powiedział Kamalwandi, cytowany przez oficjalną agencję IRNA. W odpowiedzi na decyzję USA o jednostronnym wycofaniu się w maju 2018 roku z porozumienia osiągniętego 14 lipca 2015 roku, Iran zaczął w lipcu stopniowo łamać niektóre ze swoich zobowiązań, aby - jak argumentował - skłonić swoich partnerów do ratowania umowy. - Ma to dać drugiej stronie możliwość opamiętania się i wypełnienia swoich zobowiązań, ale uporczywie się tego nie czyni - powiedział Kamalwandi, podczas gdy ministrowie spraw zagranicznych UE próbowali w Brukseli uratować umowę dotyczącą irańskiego programu jądrowego.

Porozumienie zawarte w 2015 roku po latach starań między Teheranem a grupą sześciu państw (Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Niemcy) przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych przeciwko Iranowi.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Przywrócenie międzynarodowych sankcji wobec Teheranu po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia zagraża umowie, pozbawiając Iran spodziewanych korzyści ekonomicznych - podkreśla strona irańska. Iran od miesięcy apeluje do państw, które wciąż są stronami porozumienia, o pomoc w kwestii sankcji, zwłaszcza o możliwość sprzedaży ropy i wyciągnięciu irańskiego systemu finansowego z izolacji nałożonej przez USA. Od czasu wycofania się z umowy przez Stany Zjednoczone, Iran wielokrotnie groził, że on także, jeśli jego interesy nie zostaną zagwarantowane, się z niej wycofa.

Irański program nuklearnyPAP

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości