Iran grozi USA. "Jeśli wykonacie choćby najmniejszy ruch, wybijemy wam zęby"

Źródło:
Reuters, PAP

Dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds ostrzegł Waszyngton przed "najmniejszym ruchem" wymierzonym w Teheran. Groźba padła, gdy trwają dyplomatyczne wysiłki na rzecz uratowania porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Izrael wezwał światowe mocarstwa, by natychmiast wstrzymały rozmowy z Iranem.

- Potęga i potencjał tego narodu osiągnęły taki poziom, że jeśli wykonacie choćby najmniejszy ruch, wybijemy wam zęby - powiedział Esmail Ghaani, cytowany przez irańskie media. - Dawno już minął czas, gdy mogliście robić, co wam się podobało - oświadczył dowódca Al-Kuds, elitarnych jednostek Strażników Rewolucji. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wznowione negocjacje nuklearne

Jego słowa padły w czasie, gdy w Wiedniu od poniedziałku, po pięciu miesiącach przerwy, trwają negocjacje dotyczące ożywienia zawartej w 2015 roku umowy nuklearnej pomiędzy Iranem a światowymi mocarstwami, znanej jako JCPOA. To siódma runda tych rozmów, które zostały zawieszone, gdy władzę w Teheranie objął w sierpniu nowy prezydent Ebrahim Raisi. W negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu i delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE, a także pośrednio USA.

Państwowe irańskie media poinformowały w czwartek, że Iran przekazał krajom europejskim biorącym udział w negocjacjach szkice porozumień o zniesieniu sankcji i uregulowaniu kwestii nuklearnych. Informację o przekazaniu dokumentów podał główny negocjator Iranu Ali Bagheri Kani. Dyplomaci państw europejskich potwierdzili te doniesienia.

Irański minister spraw zagranicznych Hosein Amir-Abdollahijan napisał w nocy ze środy na czwartek na Twitterze, że osiągnięcie porozumienia jest "w zasięgu ręki", ale zależy od "dobrej woli" Zachodu. Dodał, że dla strony irańskiej kluczowe będą ustalenia dotyczące zniesienia sankcji.

Izrael apeluje o przerwanie rozmów z Iranem

Tymczasem rząd Izraela zaapelował do światowych mocarstw o natychmiastowe przerwanie rokowań z Iranem. Gabinet premiera Naftalego Bennetta powołuje się na środowe informacje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), według których Iran zaczął wzbogacać uran przy pomocy bardziej zaawansowanych i wydajnych wirówek, co stanowi dalsze odejście od zapisów porozumienia z 2015 roku.

JCPOA przewidywała ograniczenie wzbogacania i produkcji uranu przez Iran w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych, ale w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran w odpowiedzi przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: