TVN24 | Świat

Paryż, Londyn i Berlin apelują, by reżim w Teheranie "nie zmarnował szansy"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec we wspólnym oświadczeniu skrytykowały działania władz Iranu zmierzające do rozszerzenia programu atomowego, w tym budowy nowych instalacji do wzbogacania uranu.

Trzy państwa zaznaczyły, że są "głęboko zaniepokojone" zapowiedziami Iranu, że zamierza zainstalować trzy dodatkowe kaskady zaawansowanych wirówek służących do wzbogacania uranu w ośrodku atomowym w Natanzie. "Jeśli Iranowi poważnie zależy na zachowaniu przestrzeni dla dyplomacji, nie może zrealizować tych kroków" - napisały mocarstwa, apelując, by reżim w Teheranie nie zmarnował szansy, którą daje zbliżająca się prezydentura Joe Bidena w USA.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Wszystkie trzy państwa są sygnatariuszami porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku, które - jak zaznaczono w oświadczeniu - zabrania Iranowi posiadania tak zaawansowanych wirówek. Wyrażono również "wielki niepokój" w związku z ustawą przegłosowaną niedawno przez parlament w Teheranie, która pozwala na rozszerzenie irańskiego programu i ograniczenie dostępu międzynarodowych inspektorów.

W sierpniu w ośrodku w Natanzie doszło do eksplozji w zakładzie produkującym wirówki. Irański reżim stwierdził, że był to wynik sabotażu, sugerując udział Izraela lub USA. Zapowiedział jednocześnie budowę nowej, podziemnej instalacji produkcyjnej. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: