Iran twierdzi, że opracował broń hipersoniczną nowej generacji

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
PAP
Iran twierdzi, że opracował nowy rodzaj broni hipersonicznej [wideo archiwalne]
Iran twierdzi, że opracował nowy rodzaj broni hipersonicznej [wideo archiwalne]
Reuters
ReutersIran twierdzi, że opracował nowy rodzaj broni hipersonicznej [wideo archiwalne]

Irańskie wojsko opracowało nowy rodzaj pocisku hipersonicznego. Jak przekazał generał Amir Ali Hadżizade cytowany przez irańską agencję Tasnim, pocisk ten może przedostać się przez zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej.

- Nie sądzę, aby przez następne 10 lat wynaleziono technologię, która mogłaby się mu (nowemu pociskowi - red.) przeciwstawić - skomentował generał Amir Ali Hadżizade.

- Ten pocisk osiąga dużą prędkość i może poruszać się w atmosferze i poza nią. Celuje w zaawansowane systemy przeciwrakietowe wroga, co stanowi ogromny skok w rozwoju pocisków nowej generacji - opisał.

Broń hipersoniczna w rękach Iranu?

Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku, a trajektoria ich lotu jest skomplikowana, co sprawia, że trudno jest je przechwycić - podała agencja Reutera.

Jak dotąd nie było doniesień o prowadzeniu przez Iran testów tego typu pocisków i mimo że Islamska Republika rzeczywiście rozwija swój przemysł zbrojeniowy, według zachodnich obserwatorów Teheran czasem wyolbrzymia swoje zdolności bojowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości