Świat

Ważne miasto odbite z rąk dżihadystów. Pomogły bożonarodzeniowe naloty RAF

Świat


Irackie wojska zatknęły flagę państwową na centralnym kompleksie rządowym w odbitym z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) mieście Ramadi na zachodzie Iraku - poinformował przedstawiciel irackich sił zbrojnych.

Dzień wcześniej armia Iraku zadeklarowała, że zdobyła Ramadi, co jest jej pierwszym większym zwycięstwem w prowadzonej obecnie ofensywie przeciwko IS.

- Tak, miasto Ramadi zostało wyzwolone. Irackie siły antyterrorystyczne zatknęły iracką flagę nad kompleksem rządowym w Anbarze - powiedział w transmitowanym przez państwową telewizję oświadczeniu rzecznik dowództwa operacji połączonych, generał Jahja Rasul.

Naloty w Boże Narodzenie

Rzecznik brytyjskiego resortu obrony podkreślił, że naloty RAF pomogły wojskom irackim odzyskać kontrolę nad Ramadi. Ujawnił, że operacje militarne RAF w tym rejonie były szczególnie intensywne w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 kilometrów na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią. Państwo Islamskie zajęło to miasto w maju. Operację odzyskania Ramadi podjęto w ubiegłym tygodniu, uderzając w niedzielę na główny kompleks administracyjny. Tempo działań spowalniały pułapki minowe, pozakładane na ulicach i w budynkach.

Aby nie antagonizować sunnickiej ludności Ramadi, armia iracka nie była tym razem wspomagana przez działające zwykle wspólnie z nią szyickie milicje.

Kolejny ważny sukces

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał odbicie dżihadystom Ramadi kolejnym ważnym sukcesem irackiego rządu. Podkreślił, że Państwo Islamskie musiało się w Iraku wycofać z ponad jednej czwartej terytorium, które kontrolowało rok temu.

Steinmeier poinformował, że podczas swej wizyty w Iraku przed trzema tygodniami obiecał rządowi irackiemu pomoc Niemiec - 20 milionów euro - na odbudowę obszarów wyzwolonych spod kontroli dżihadystów.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: