Chroniczny stres, niska samoocena, objawy depresyjne. Co z polską młodzieżą?
Aż 60 procent nastolatków żyje w stanie chronicznego stresu i przemęczenia, 46 procent ma skrajnie niską samoocenę, a 40 procent wykazuje objawy depresyjne. Takie dane płyną z najnowszego raportu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Eksperci ostrzegają, że to nie tylko chwilowe pogorszenie nastroju, ale poważny kryzys młodego pokolenia.
Coraz większym wyzwaniem dla młodych Polaków staje się wejście w dorosłość - zarówno na rynku pracy, jak i w sferze mieszkaniowej. Lęk przed przyszłością, niepewność zatrudnienia oraz rosnące koszty życia sprawiają, że wielu z nich z trudem planuje swoją przyszłość. Z danych wynika, że aż 78 procent nastolatków obawia się porażki na rynku pracy, a 57 procent ma realne obawy dotyczące kosztów utrzymania. Ponad 60 procent młodych osób przyznaje, że ma trudności ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy.
Debata w TVN24+
O najnowszym raporcie MEN i sytuacji młodzieży w Polsce dyskutować będą goście Agaty Wolnej. Start debaty w środę, 1 kwietnia o godzinie 15. Transmisja w TVN24+.
W debacie udział wezmą:
- dr Konrad Ciesiołkiewicz - Centrum Analiz Społeczeństwa Informacyjnego Uczelni Korczaka;
- Justyna Suchecka - dziennikarka tvn24.pl, współprowadząca podcast "I co teraz?" w TVN24+;
- Kamila Wnuk - Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego;
- Debora Broda - mama 11 dzieci, edukatorka domowa.