Izba Reprezentantów przyjęła w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie. Poparły ją obie amerykańskie partie. "Jestem bardzo dumna, że mogłam współpracować z Polską na rzecz powodzenia Inicjatywy Trójmorza" - napisała w czwartek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Wniesiona do parlamentu przed ponad rokiem rezolucja ma 42 sponsorów. Głównym jest Marcy Kaptur, demokratka z Ohio od lat zaangażowana w sprawy Europy Środkowej i Wschodniej.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
Dokument - jak głosi jego treść - "wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy". Amerykańscy kongresmeni odnotowują w rezolucji zobowiązanie rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza. Przypominają także o "narzuconych przez były Związek Radziecki Europie Środkowej i Wschodniej rządach komunistycznych, które pozostawiły region ze znacznym deficytem infrastruktury, zwłaszcza w zakresie szlaków transportowych i linii energetycznych na osi północ-południe".
Jednocześnie rezolucja zauważa, że niedostateczny rozwój infrastruktury "powoduje nadmierną zależność" krajów regionu od Rosji, a Kreml "dąży do osłabienia instytucji demokratycznych i wolności w Europie za pomocą środków hybrydowych", w tym wykorzystując dostawy energii.
W uchwalonej rezolucji kongresmeni opowiedzieli się za "budowaniem niepodzielonej, bezpiecznej, bogatej i wolnej Europy".
Zachęcili też państwa Inicjatywy Trójmorza do podjęcia działań dotyczących wspólnych projektów w zakresie energetyki, infrastruktury i połączeń cyfrowych. Kongresmeni wezwali państwa Trójmorza do "poszerzenia wizji regionalnej współpracy infrastrukturalnej na państwa regionu niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym na Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich".
Znaczenie rezolucji jest głównie symboliczne.
Ambasador USA w Polsce: jestem dumna ze współpracy z Polską na rzecz powodzenia Inicjatywy Trójmorza
"Jestem bardzo dumna, że mogłam współpracować z Polską na rzecz powodzenia Inicjatywy Trójmorza. Wspaniale widzieć w USA ponadpartyjne poparcie dla tego ważnej projektu. Stany Zjednoczone są silnym zwolennikiem 3SI i jej celów w regionie" - napisała w czwartek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Przyjęcie rezolucji skomentował także na swoim profilu na Twitterze Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. "Wspaniałe wieści z Waszyngtonu! Inicjatywa Trójmorza #3SI z silnym ponadpartyjnym poparciem w Izbie Reprezentantów USA" - napisał. Podziękował też Marcy Kaptur i pozostałym sponsorom.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Lawrence Jackson